Skip to content

Krištáľová panna

Aby si sa dostal do jaskyne v Actun Tunichil Muknal, budeš musieť absolvovať 45 minútovú jazdu na korbe auto, trištvrte-hodinový pocho džungľou, prebrodiť tri rieky a nakoniec preplávať úzkym ústim zatopenej jaskyne. Ale aspoň sa sem dostaneš živý.

Medzi rokmi 700 – 900 sem Mayovia chodili vykonávať svoje rituály, pretože verili, že miesto je bránou do Xibalby, teda podsvetia. Okrem horiacich pochodní, kadidla, obetín v podobe predmetov, do jaskyne taktiež vodili ľudí, ktorí tu boli zabíjaní a obetovaní bohom.

Archeológ Thomas Miller objavil Actun Tunichil Muknal, známy taktiež ako ATM, v roku 1986. Neskoršie vykopávky odhalili vo veľkej jaskyni nazvanej “katedrála” kostry 14 osôb, vrátane šiestich detí mladších troch rokov. Podľa pozície kostier sa odhaduje, že tu všetci zomreli po tvrdých nárazoch do hlavy, načo boli do jaskyne vhodený. Po 1200 rokoch v jaskyni sú kostry pokryté kryštálmi, vďaka čomu sa lesknú. Okolo kostier ležali stovky črepín keramiky: Mayovia nádoby pri rituáloch rozbíjali, aby z nich uvoľnili ukrytú energiu.

Úplná kostra, ktorá leží s hlavou mierne vzpriamenou, akoby sa na teba chcela pozrieť, medzi ostatnými vyčnieva. Zvápnenie jej zjemnilo rysy a kryštáli na kostiach sa vo svetle lampy žiarivo lesknú. Jedná sa o “krištáľovú pannu”, ktorá zomrela v 18 rokoch súdiac podľa dvoch zlomených obratlov asi veľmi krutou smrťou.

Kvôli nariadeniu o ochrane miesta sa sem dostaneš len so sprievodcom, toho zoženieš v San Ignacio. Fotoaparáty nie sú povolené, pretože v roku 2012 tu jeden turista svoj fotoaparát pustil na tisíc rokov starú lebku. Prines si náhradné ponožky pre pohyb v “katedrále”, topánky sú tu zakázané. Voľ obuv, v ktorej môžeš plávať a chodiť po horách. Dostaneš aj helmu s čelovkou.

Zdroje

Belize

17.1188446803,-88.8904667

Stiahni si KML súbor

Belize - Krátke info

Belize
Miestny názov: Belize
Hlavné mesto: Belmopan
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná demokracia
Dátum vzniku: 21. septembra 1981
Rozloha: 22966 km²
Mena: belizejský dolár
Kód meny: BZD
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.446 BZD
Medzinárodný kód krajiny: BZ
Internetová doména: .bz
Predvoľba telefónneho čísla: +501

Blízke miesta do +/- 300km