Skip to content

Kráľovstvo žien

Na hranici medzi provinciami Yunnan a Sečuán leží kľudné jazero Lugu, obklopené horami. Návštevníci sem však nejazdia kvôli prírode, ale kvôli “Kráľovstvu žien”.

Mosuovia sú s počtom 50000 príslušníkov jednou z veľkých etnických skupín Číny. Žijú v matriarchálnej spoločnosti v dedinách okolo jazera. Ženy tu vládnu viacgeneračným domácnostiam a uchovávajú si vlastnícke práva na svoje domy a pôdu. Deti dostávajú priezvisko po matke a dedičstvo sa posúva v ženskej línii. Často nepochopeným zvykom Mosuov sú tzv. “navštevujúce sobáše”. Akonáhle mladá žena dosiahne veku 13 rokov, prebehne ceremoniál oznamujúci, že už dospela, a dievča dostane vlastnú spálňu. Od tejto chvíle tu môže v noci príjmať mužských “návštevníkov”. Návštevy prebiehajú po spoločnej dohode. Muži dievčatá navštevujú v noci a rovnako tak sa pod rúškom tmy k ránu vracajú domov; odtiaľ pochádza názov tejto praktiky. Ženy etnika Mosuo môžu mať toľko sexuálnych partnerov, koľko sa im páči, a ako dlho si prajú, bez akéhokoľvek odsudzovania.

Pokaľ nočné návštevy vyústia k narodeniu dieťaťa, otec v ich výchove nehraje žiadnu rolu, snáď okrem ojedinelých návštev a nosenia darčekov. Za svoje deti sú zodpovedné ich matky a členovia ich rodín. Otec so svojimi deťmi niky nebýva, namiesto toho zostáva vo vlastnom dome, kde pomáha vychovávať deti svojich sestier.

V krajine, ktorá je známa dôrazom na mužské potomstvo, sú Mosuovia unikátny tím, že si cenia dievčatiek a vyváženosti medzi počtom chlapcov a dievčat v rodinách. Pokiaľ je v rodine viac detí určitého pohlavia, matka môže adoptovať dieťa pohlavia opačného, aby zachovala rovnováhu. Adoptované deti majú v rodine rovnakú pozíciu ako tie vlastné.

Zdroje

Lugu Lake, China

27.7244646, 100.7887231

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Kráľovstvo žien Na hranici medzi provinciami Yunnan a Sečuán leží kľudné jazero Lugu, obklopené horami. Návštevníci sem však nejazdia kvôli prírode, ale kvôli “Kráľovstvu žien”. Mosuovia sú…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/kralovstvo-zien/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

100.7887231,27.7244646
</Document> </kml>
KML súbor

Čína - Krátke info

Čung-kuo
Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Kráľovstvo žien? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.