Skip to content

Kráľovstvo žien

Na hranici medzi provinciami Yunnan a Sečuán leží kľudné jazero Lugu, obklopené horami. Návštevníci sem však nejazdia kvôli prírode, ale kvôli “Kráľovstvu žien”.

Mosuovia sú s počtom 50000 príslušníkov jednou z veľkých etnických skupín Číny. Žijú v matriarchálnej spoločnosti v dedinách okolo jazera. Ženy tu vládnu viacgeneračným domácnostiam a uchovávajú si vlastnícke práva na svoje domy a pôdu. Deti dostávajú priezvisko po matke a dedičstvo sa posúva v ženskej línii. Často nepochopeným zvykom Mosuov sú tzv. “navštevujúce sobáše”. Akonáhle mladá žena dosiahne veku 13 rokov, prebehne ceremoniál oznamujúci, že už dospela, a dievča dostane vlastnú spálňu. Od tejto chvíle tu môže v noci príjmať mužských “návštevníkov”. Návštevy prebiehajú po spoločnej dohode. Muži dievčatá navštevujú v noci a rovnako tak sa pod rúškom tmy k ránu vracajú domov; odtiaľ pochádza názov tejto praktiky. Ženy etnika Mosuo môžu mať toľko sexuálnych partnerov, koľko sa im páči, a ako dlho si prajú, bez akéhokoľvek odsudzovania.

Pokaľ nočné návštevy vyústia k narodeniu dieťaťa, otec v ich výchove nehraje žiadnu rolu, snáď okrem ojedinelých návštev a nosenia darčekov. Za svoje deti sú zodpovedné ich matky a členovia ich rodín. Otec so svojimi deťmi niky nebýva, namiesto toho zostáva vo vlastnom dome, kde pomáha vychovávať deti svojich sestier.

V krajine, ktorá je známa dôrazom na mužské potomstvo, sú Mosuovia unikátny tím, že si cenia dievčatiek a vyváženosti medzi počtom chlapcov a dievčat v rodinách. Pokiaľ je v rodine viac detí určitého pohlavia, matka môže adoptovať dieťa pohlavia opačného, aby zachovala rovnováhu. Adoptované deti majú v rodine rovnakú pozíciu ako tie vlastné.

Zdroje

Lugu Lake, China
27.7455238292,100.7887231
Stiahni si KML súbor
Čína - Krátke info

Čung-kuo
Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.817 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km