Skip to content

Korowaiské domy na stromoch

Predstav si, aké by to bolo prebúdzať sa každé ráno v korunách stromov. Presne takto skutočne žijú ľudia kmeňa Korowai v indonézskej provincii Papua. Títo neuveriteľné zruční architekti si svoje obydlia stavajú z bežných prírodných materiálov, ako je drevo a palmové listy, avšak podlahu majú vo výške tretieho poschodia. V mnohých z týchto domov môže žiť až 12 osôb a niektoré z týchto stavieb majú dokonca až 10 poschodí.

Prečo žijú tunajší ľudia na stromoch? Nejedná sa len o rozmar. Vysoko nad vlhkou džungľou sú títo lovci a zberači ďaleko od komárov i zvedavých ľudí. Do mnohých domov sa dá dostať jedine po dlhom rebríku. Ten se pri šplhaní hore trepe, čo obyvateľom signalizuje, že ide niekto na návštevu.

Mnohé roky o kmeni Korowai nemal nikto tušenia. To sa zmenilo v sedemdesiatich rokoch minulého storočia, keď sa prvý krát stretli s holandskými misionármi. Od tej doby sa mnohí Korowaici presťahovali do okolitých dedín a v džungli ich dodnes zostáva už len pár tisícoviek.

Zdroje

  • The Atlas Obscura Explorer’s Guide for the World’s Most Adventurous Kid, 2018, ISBN: 9781523503544
  • https://www.wikipedia.org/

Kapohu, Kia, Boven Digoel Regency, Papua, Indonesia

-6.6574711, 140.2038438

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Korowaiské domy na stromoch Predstav si, aké by to bolo prebúdzať sa každé ráno v korunách stromov. Presne takto skutočne žijú ľudia kmeňa Korowai v indonézskej provincii Papua. Títo…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/korowaiske-domy-na-stromoch/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

140.2038438,-6.6574711
</Document> </kml>
KML súbor

Indonézia - Krátke info

Indonesia
Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62