Skip to content

Korán napísaný krvou Saddáma Husajna

Ku svojim šesťdesiatim narodeninám si Saddám Husajn v roku 1997 prial veľmi špeciálny dar – korán napísaný jeho vlastnou krvou. V islame sa krv označuje ako najis, teda “nečistá”. Korán napísaný krvou je preto haraam – akt znevažujúci túto posvätnú knihu. To však Saddáma nijako netrápilo. Počas dvoch rokov napísal kaligraf Abbas Shakir Joudi všetkých 336 000 slov koránu diktátorovou krvou. Tá bola získaná na pravidelných odberoch v celkovom množstve dosahujúcom údajne 28 litrov.

650 stránkový “krvavý korán” bol od roku 2000 vystavený v mešite Umm al-Qura v Bagdáde. Komplex bol postavený na Saddámovú počesť a ako pripomienka desiateho výročia vojny v Zálive.

V roku 2003 však prišla irácka invázia a Husajnov pád. Keď bol dobytý Bagdád, správci mešity korán ukryli do trezora. Od Husajnovej popravy predstavuje krvavý korán zapeklitú situáciu: Na jednu stranu je v islame zakázaný, pretože je haraam, na druhú stranu však nie je povolené, aby bol akýkoľvek korán zničený.

Krvavý korán nie je vystavený pre verejnosť, ale najmenej jednému novinárovi sa podarilo presvedčiť niektorého z duchovných, aby mu priniesol stránku z knihy k rýchlemu nahliadnutiu.

Zdroje

Baghdad, Iraq
33.3378746,44.2963192
Stiahni si KML súbor
Irak - Krátke info

Iracká republika
Miestny názov: Iracká republika
Hlavné mesto: Bagdad
Úradné jazyky: arabčina, kurdčina, turkménčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. október 1932
Rozloha: 437072 km²
Mena: iracký dinár
Kód meny: IQD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1757.369 IQD
Medzinárodný kód krajiny: IRQ
Internetová doména: .iq
Predvoľba telefónneho čísla: +964

Blízke miesta do +/- 300km