Skip to content

Kláštory na hore Athos

Na malom poloostrove východne od Solúnu leží miesto, kde sa zastavil čas. Hora Athos, v preklade “Svätá hora”, je domovom pravoslávnych kláštorov. Toto miesto sa drží byzantského času, v ktorom deň začína so západom slnka. Na hore Athos žije asi 1500 mníchov v kláštoroch postavených prevažne v 10. storočí. Ich jediným životným cieľom je priblížiť sa Bohu.

Mnísi veria, že úplne súznenie s Ježišom je možné jedine po smrti, pripravujú sa na to však celý život. Každú hodinu trávia v modlitbách alebo tichom rozjímaní. Rehoľníci v dlhých čiernych habitoch, ktoré symbolizujú, že pre okolní svet sú už mŕtvi, tu žijú v 20 dedinách. Tí, ktorí túžia po úplnom kľude, potom v kláštoroch a celách. Každý deň prebiehajú 8 hodinové omše, ktoré začínajú už o 3 hodine ráno. A keď sa mnísi zrovna nezúčastňujú omše, modlia sa samostatne, ich pery sa tak pod dlhými fúzmi neustále bezhlasne pohybujú.

Ženám je vstup na horu Athos zakázaný, pretože mnísi veria, že prítomnosť nežného pohlavia by narušila miestnu rovnováhu a rušila ich v ceste za duchovným povznesením. Neprítomnosť žien taktiež mníchom uľahčuje život v celibáte. Jediným ženským elementom je tu Panna Mária. Podľa povestí zaniesol vietor jej loď pri ceste Cyprus na horu Athos, kde z miestnych pohanov urobila kresťanov.

Muži môžu na hore Athos navštíviť omše, jesť s mníchmi a prespať v jednom z miestnych kláštorov. Očakáva sa tiché, pietné vystupovanie, pretože väčšina návštevníkov sú práve ortodoxní veriaci, ktorí sa tu snažia nájsť duchovnú rovnováhu. Nespomínajte súčasné udalosti ani moderné technológie, mnísi sa pred takým rozptýlením uzavreli už pred celými stáročiami.

Kláštor

K návšteve hory Athos budeš potrebovať špeciálne povolenie, tzv. diamonitirion. Každý deň je vydaných 100 povolení pre gréckych ortodoxných veriacich a 10 pre neortodoxných z celého sveta. O povolenie je potrebné zažiadať pol roka dopredu. Zo Solúnu choď autobusom do Ouranoupolisu, odkiaľ sa na Athos dostaneš trajektom. Ženy si môžu Athos prehliadnuť aspoň z výletnej lode.

Zdroje

Agio Oros 630 87, Moni Simonos Petras 603 86, Greece
40.1922433303,24.2470432
Stiahni si KML súbor
Grécko - Krátke info

Ellás
Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km