Skip to content

Kláštor sv. Juraja

Z útesu nad údolím Nachal Prat vystupuje grécky pravoslávny kláštor, ktorý prečkal storočia nepokojov, ale taktiež ničenia.

Pôvodný kláštor bol založený v 5. storočí skupinou mníchov, ktorí žili v jaskyniach. Útes si vybrali preto, že v neďalekej jaskyni mal byť prorok Eliáš v 9. storočí pr. n. l. kŕmený krkavcami.

Perzská invázia v 7. storočí mníchov donútila k úteku a ruiny kláštora ostali opustené. Asi o 500 rokov neskôr bola budova prestavaná križiakmi, ktorí však boli skoro taktiež vyhostení, keď Jeruzalem znovu dobyli moslimovia.

Na konci 19. storočia bol kláštor obnovený. Teraz je domovom dvoch skupín: niekoľko gréckych pravoslávnych mníchov a piati pustovníci. Práve pustovníci kláštor kedysi založili.

Asi 15 minút jazdy od kláštora sa nachádza Hora pokušenia. Názov je odvodený od príbehu z Biblie, v ktorej mal byť Ježiš na kopci pokúšaný diablom. Tu sa nachádza ďalší kláštor v útese. Ten bol založený v 6. storočí a je domovom jediného mnícha. Blízko je taktiež niekoľko jaskýň, v ktorých bývali pustovníci. V niektorých z nich že vraj občas askéti žijú i dnes.

Hora pokušenia
Zdroje

Ein Prat Nature Reserve, כביש 437, Almon
31.8328567303,35.3069669
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Palestína - Krátke info

فلسطين
Miestny názov: فلسطين
Hlavné mesto: Jerusalem
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 15. novembra 1988
Rozloha: 6020 km²
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.912 ILS
Medzinárodný kód krajiny: PS
Internetová doména: .ps
Predvoľba telefónneho čísla: +970

Blízke miesta do +/- 300km