Skip to content

Kláštor sv. Juraja

Z útesu nad údolím Nachal Prat vystupuje grécky pravoslávny kláštor, ktorý prečkal storočia nepokojov, ale taktiež ničenia.

Pôvodný kláštor bol založený v 5. storočí skupinou mníchov, ktorí žili v jaskyniach. Útes si vybrali preto, že v neďalekej jaskyni mal byť prorok Eliáš v 9. storočí pr. n. l. kŕmený krkavcami.

Perzská invázia v 7. storočí mníchov donútila k úteku a ruiny kláštora ostali opustené. Asi o 500 rokov neskôr bola budova prestavaná križiakmi, ktorí však boli skoro taktiež vyhostení, keď Jeruzalem znovu dobyli moslimovia.

Kláštor sv. Juraja, Palestína

Na konci 19. storočia bol kláštor obnovený. Teraz je domovom dvoch skupín: niekoľko gréckych pravoslávnych mníchov a piati pustovníci. Práve pustovníci kláštor kedysi založili.

Asi 15 minút jazdy od kláštora sa nachádza Hora pokušenia. Názov je odvodený od príbehu z Biblie, v ktorej mal byť Ježiš na kopci pokúšaný diablom. Tu sa nachádza ďalší kláštor v útese. Ten bol založený v 6. storočí a je domovom jediného mnícha. Blízko je taktiež niekoľko jaskýň, v ktorých bývali pustovníci. V niektorých z nich že vraj občas askéti žijú i dnes.

Hora pokušenia
Hora pokušenia
Zdroje

Ein Prat Nature Reserve, כביש 437, Almon

31.8328567303,35.3069669

Navštív web stránku

Stiahni si KML súbor

Palestína - Krátke info

فلسطين
Miestny názov: فلسطين
Hlavné mesto: Jerusalem
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 15. novembra 1988
Rozloha: 6020 km²
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.973 ILS
Medzinárodný kód krajiny: PS
Internetová doména: .ps
Predvoľba telefónneho čísla: +970

Blízke miesta do 300km