Skip to content

Kirovskiy: Nahliadnutie do apokalypsy

To čo vyzerá ako obraz zo surrealistického apokalyptického filmu, je vlastne bytový komplex, ktorý zostal po bývalej rybárskej osade Kirovskiy. Osada sa nachádza na ruskom poloostrove Kamčatka (nemýliť si s mestom Kirovskii v blízkosti čínskych hraníc) a je úplne opustená a ponechaná napospas prírodným silám.

V roku 1907 bola založená osada Kirovskiy a už v roku 1929 tu stál obrovský závod na spracovanie rýb, ktorý neskôr bol premenovaný na “Рыбокомбинат имени С. М. Кирова”. Až v roku 1948 získala osada s továrňou štatút mestskej osady s názvom Kirovskiy. Dlhé trvanie však nemala. Drifftová katastrofa (termín používaný v ruskej žurnalistike opisuje situáciu, kde vďaka nadmernému rybolovu spôsobili prudký pokles rýb v regióne) spôsobila dedine veľké škody, z ktorej sa už nespamätala.

Sťahovanie dedín

Od marca 1955 až do novembra 1958 víchrice zničili veľké množstvo obytných a priemyselných budov. Každá búrka spôsobila to, že zmizlo kus pobrežia. Koncom 50. rokov sa preto centrum závodu na spracovanie rýb presunulo z obce Kirovskiy do dediny RKZ-26, ktorá bola premenovaná na dedinu Kirovskiy a z bývalej dediny Kirovskiy sa stala obec Priboyny. 11. decembra 1964 bola osada Priboyny opustená a zrušená a následne vymazaná z máp.

Mapový list N-56-72 Sobolevo. Mierka: 1: 100 000. Stav oblasti pre rok 1973. Dedinu Kirovskiy nájdeš na pobreží.

Zostatky, ktoré ostali po pôvodnej obci Kirovskiy dorazila veľmi silná búrka v novembri 1967, ktorá ničila celé západné pobrežie Kamčatky. V oblasti Kirov dosahovali vlny výšky 6 metrov, ktoré zalievali celý pás pobrežia. Neprispelo k tomu ani zemetrasenie o sile 6,0 richterovej stupnice. To začalo spôsobovať aj problémy novej osade Kirovskiy. Keď sa začali postupne zatvárať jednotlivé závody a obytné budovy po poškodení búrkami, bol schválený projekt presídlenia dediny do Устьевое. Obyvatelia sa najprv zdráhali odísť, ale postupne všetci boli donútení opustiť miesto a v roku 1987 dedina Kirovskiy prestala existovať, rovnako ako Priboyny. Do dnešného dňa si more vzalo 90% i z “novej” dediny (približne 1,5km široký pás za 30 rokov).

Obytný komplex vyobrazený na fotkách, bol súčasťou úspešnej novej rybárskej osady Kirovskiy s divokým osudom, ktorej osud bol veľmi rýchlo spečatený. Nepripomína ti to záber z filmu “Inception“? V roku 1994 sa začala písať nová éra rybolovu v dedine Устьевое so závodom na spracovanie rýb Kompaniya Atoll-Zapad.

Daný úsek krajiny je veľmi zaujímavý geograficky, keď si ho otvoríš na Google Maps. Z jednej strany more a z druhej strany ústie veľkých riek. A medzi tým úzky pruh zeme. A nepoučiteľní Rusi tu naďalej stavajú obydlia a cesty, ktoré pravidelne zalieva rozbúrené more dodnes.

Kirovskiy, Kamchatka Krai, Russia, 684200
54.254444,155.9688889
Stiahni si KML súbor
Rusko - Krátke info

Россия
Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 90.755 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7