Skip to content

Katakomby v Odese

V labyrinte katakomb pod Odesou môžeš naraziť na zhrdzavené ťažobné stroje, granáty z druhej svetovej vojny, sudy na víno z 19. storočia, a dokonca aj ľudské zostatky.

Väčšinu týchto 2 800 kilometrov dlhých tunelov (pre predstavu koľko toho skutočne je, 2138km je z Odesy do Paríža) pod ulicami mesta vykopali baníci ťažiaci vápenec na začiatku 18. storočia. Po ukončení ťažby sa doly stali útočiskom rebelov, kriminálnikov a excentrikov.

Keď boli z Odesy počas druhej svetovej vojny vytlačení sovietski vojaci, niekoľko skupín ukrajinských rebelov zostalo ukrytých v tuneloch. Zatiaľčo čakali na vhodnú chvíľu k útoku, snažili sa v podzemí viesť normálny život. Hrali šachy, varili a počúvali sovietske rádio. Nacisti zatiaľ do katakomb hádzali nádoby s jedovatým plynom, zatarasili niekoľko vchodov a dúfali, že sa im tak podarí rebelov zneškodniť.

Prístupne katakomby

Dnes je pre verejnosť otvorená len malá časť katakomb, ktorých súčasťou je i Múzeum partizánskej slávy v Nerubaiske severne od Odesy. Zbytok tunelov je nestabilných, čiastočne zaplavených, a láka tak urbanistických dobrodruhov, ktorí sa sem vydávajú v skupinách vybavených baterkami, čižmami a batohmi plných jedla a vína.

Tieto podzemné večierky občas nedopadnú dobre. V roku 2005 oslavovala skupina násťročných v katakombách Nový rok. Jedno z dievčat sa stratilo a tri dni strávila hľadaním cesty von vo vymrznutých a tmavých tuneloch. Nakoniec zomrela na dehydratáciu. Polícii sa podarilo nájsť jej telo až o dva roky neskôr.

Katakomby v Odesse stále nie sú zmapované
Zdroje

Nerubais'ke, Odessa Oblast, Ukraine, 67661
46.5389125303,30.6260999
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Ukrajina - Krátke info

Україна
Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 33.758 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km