Skip to content

Karákóramská diaľnica

Karákóramská diaľnica, ktorej stavba trvala 20 rokov a vyžiadala si tisíce obetí, vedie z pakistanského mesta Hassan Abdal do 1300 kilometrov vzdialeného Kaegaru v severozápadnej Číne. Keď bola v roku 1986 otvorená, stala sa najvyššie položenou medzinárodnou cestou sveta. Vďaka nadmorskej výške 4 572 metrov a nebezpečiu v podobe zosuvov pôdy, dažďov a pádov na ňu cestujúci dodnes prichádzajú o život. Niektoré úseky sú často neprejazdné kvôli fujaviciam, padajúcemu kameniu alebo záplavám.

Pokiaľ sa na túto nebezpečnú cestu rovnako vydáš, odvďačí sa ti nespočtom spôsobov. Z cesty je dychberúci výhľad na K2 (druhú najvyššiu horu sveta) a môžeš sa u nej ubytovať v jurtách s večerou v podobe grilovaného jahňacieho v cene.

Cesta z Pakistanu do Číny po jednej z najvyššie položených ciest sveta

Najlepšia doba ne prejazd po Karákóramskej diaľnici je na jar a na jeseň, v lete ju sužujú monzúny, v zime zase snežné búrky.

Zdroje

Karakoram Hwy, Hassan Abad

36.2976928, 74.595085

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Karákóramská diaľnica Karákóramská diaľnica, ktorej stavba trvala 20 rokov a vyžiadala si tisíce obetí, vedie z pakistanského mesta Hassan Abdal do 1300 kilometrov vzdialeného Kaegaru v severozápadnej…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/karakoramska-dialnica/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

74.595085,36.2976928
</Document> </kml>
KML súbor

Pakistan - Krátke info

پاکستان
Miestny názov: پاکستان
Hlavné mesto: Islamabad
Úradné jazyky: urdčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. január 1933
Rozloha: 881913 km²
Mena: pakistanská rupia
Kód meny: PKR
Medzinárodný kód krajiny: PAK
Internetová doména: .pk
Predvoľba telefónneho čísla: +92

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Karákóramská diaľnica? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.