Skip to content

Kapucínske katakomby

V kapucínských katakombách v Palerme sa nachádza osem tisíc tiel v rôznych štádiách rozkladu. Pôvodná hrobka pre mníchov sa postupom času rozrastala, ako si bohatí mešťania platili za svoje miesto v svätých katakombách. Mumifikované telá ležia v otvorených rakvách zavesené na stenách chodieb a rozdelené sú podľa pohlavia, veku, zamestnania a sociálneho postavenia.

v “Kaplnke panien” sú pochované dievčatá, ktorých rodiny sa zaručili za to, že zomreli ako panny. Pod ich telami oblečené v bielych šatách stoja slová: “Nasledujeme barančeka, kamkoľvek ide, sme panny”. Maju na sebe síce najlepšie šaty, ale prepadnuté nosy a prázdne očné jamky im na kráse nepridávajú. Mnohé majú ústa dokorán, takže vyzerajú, akoby kričali. To je dôsledkom rozkladu tiel a pôsobeniu gravitácie.

Katakomby ideálne na pochovávanie

Suchý vzduch vo vnútri katakomb zaistil prirodzenú mumifikáciu. Mnísi položili telo na lavicu a nechali z neho vytiecť všetky telesné tekutiny. po roku vysychania umyli zomrelého octom a obliekli ho do najlepších šiat.

Najstaršie telo, ktoré sa tu nachádza, patrí mníchoví Silvesterovi da Gubbiovi, ktorý zomrel v roku 1599. Ako posledná tu bola pochovaná Rosalia Lombardová, ktorá zomrela v roku 1920 vo veku len dvoch rokov. Mumifikácia jej ostatkov bola natoľko úspešná, že sa jej prezýva “Snehulienka”.

Rosalia Lombardo

Katakomby taktiež ukazujú to, ako sa v Palerme menila móda od 17. do 20. storočia. Múmie kedysi mávali sklenené oči, tie však zmizli, keď si ich po druhej svetovej vojne rozobrali americký vojaci ako suveníry.

Ďalšie kostnice v Európe

Bazilika sv. Uršuly, Kolín nad Rýnom

Zlatá komnata tejto baziliky je naplnená kosťami stoviek panenský mučeníkov, aspoň to teda tvrdí povesť.

Santa Maria Della Concezione dei Cappuccini, Rím

Táto hrobka, skladajúca sa zo šiestich miestností, je plná zdobených stropov, fresiek a oblúkov zostavených len z ľudských kostí. Tie patrili asi 4000 kapucínskym mníchom, ktorí zomreli medzi rokmi 1528 – 1870.

Kostol sv. Petra a Pavla, Mělník

Keď sa Mělníkom v 20. rokoch 16. storočia prehnala morová rana, vznikol obrovský nedostatok cintorínskych priestorov. Ostatky 15 000 osôb z okolných cintorínov boli preto exhumované, očistené a uložené v kostolnej hrobke.

Keď boli v roku 1780 kostnice prehlásené za zdravotne nebezpečné, bola hrobka zamurovaná a zabudnutá. V roku 1913 ju znovu objavil antropológ Jindřich Metiegka, ktorý kosti naaranžoval do rôznych tvarov. Z tisícok kostí zostavil kríž a z lebiek srdce. Dlhú tunel vytvorený prevažne zo stehenných kostí symbolizuje Ježišove zmŕtvychvstanie.

Kostnica Sedlec, Kutná Hora

V strede Sedleckej kostnice visí unikátny luster vytvorený zo všetkých kostí ľudského tela.

San Bernardino Alee Ossa, Miláno

Táto kostnica vznikla roku 1210, kedy bola kapacita miestneho cintorína vyčerpaná telami pacientov z priľahlej nemocnice.

Cintorín Fontanelle, Neapol

Na začiatku 20. storočia sa okolo lebiek v miestnej krypte vytvoril kult. Ľudia sem nosili kvetiny a obetiny a žiadali za to o šťastie a splnenie priania.

Najpopulárnejšie boli lebky, ktorý vraj dokázali predvídať, aké čísla padnú v športke.

Zdroje

Piazza Cappuccini, 1, 90129 Palermo PA, Italy
38.1130740303,13.3392098
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Taliansko - Krátke info

Italia
Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km