Skip to content

Kandovan: Troglodytská dedina

Z diaľky to nemusí vyzerať ako dedina, ale pri bližšom pohľade uvidíš, že je to malá osada vstavaná do srdca sutín vyhaslej sopky.

Kandovan je starobylá dedina ležiaca v severozápadnom Iráne. Tieto neobvyklé vrcholy boli vytvorené, keď pred tisíckami rokov vybuchla teraz spiaca sopka Mount Sahand.

Postupom času sa sopečný popol, láva a sutiny premenili na kameň a jedinečné tvary vytvarované zvetrávaním. Vo vnútri vrcholkov sú obývateľné jaskyne premenené na domovy miestnych dedinčanov. Napodiv patria k najhospodárnejším na svete.

Vďaka izolácii jaskyne nie je nutné vykurovanie ani chladenie. Je tu taktiež mešita, verejné kúpele, reštaurácie a škola. Výraz “Kandovan” je odvodený od perzského slova kando, znamenajúce “včelie úly”. A 600 ľudí nazýva tieto “úly” príhodne svojim skromným domovom.

Mnohé domovy sú viacposchodové v rozmedzí od dvoch do štyroch poschodí. Priestory pozostávajú z obytných priestorov, skladovacej miestnosti a útulku pre zvieratá. Mnohé majú verandy, okná, dvere a schodiská vytesané do skaly.

Zdroje

Kandovan, East Azerbaijan Province, Iran
37.8042232705,46.248751
Stiahni si KML súbor
Irán - Krátke info

جمهوری اسلامی ایران
Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 50806.941 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km