Skip to content

Kamenná záhrada Neka Chanda

Keď sa v roku 1951 stal Nek Chand cestným inšpektorom, zažívalo mesto Čandígarh dramatické zmeny. Malé dediny boli zrovnané so zemou, aby sa urobilo miesto pre nové cesty, záhrady a modernú architektúru. Ako počas 50. rokov 20. storočia vznikalo stále viac stavieb, akýkoľvek nepotrebný materiál – ako rozbité nádoby, fľaše, kachličky a kamene – sa povaľoval po krajine.

Chand však v týchto odhodených veciach nevidel odpad, naopak potenciál. Začal nechcený materiál zbierať a na svojom bicykli ho vozil do lesa severne od Čandígarhu. Tam sa v roku 1957 taktiež pustil do práce na stavbe kamennej záhrady plnej ľudských a zvieracích sôch vytvorených z recyklovaného odpadu.

Jednalo sa o tajný projekt. Les, ktorý si Chand pre svoju tvorbu zvolil, bol totiž vládou označený ako územie, na ktorom sa nesmie stavať. Sochárovi sa darilo záhradu uchovávať v tajnosti až do roku 1975, kedy sa so svojim projektom zveril mestskému architektovi, ktorý na miesto doviedol políciu. Policajti v lese s úžasom našli takmer 5 hektárov pokrytých sochami, dvorčekmi, umelými vodopádmi a cestičkami.

Napriek tomu, že záhrada bola pôvodne nelegálnym počinom, nakoniec autority povolili jej zväčšenie, a dokonca Chandovi obstarali 50 pracovníkov a finančnú podporu, aby mohol projekt dokončiť. Kamenná záhrada bola otvorená pre verejnosť v roku 1976. Teraz sa rozkladá na ploche 12 hektárov a nachádzajú sa v nej sprievody tancujúcich žien a veľké tlupy opíc a ďalších zvierat. To všetko je samozrejme vytvorené z kamenia, skla a úlomkov farebných kachličiek.

Zdroje

Rock Garden of Chandigarh, Sector 1, Chandigarh, 160001, India

30.752535, 76.8101038

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Kamenná záhrada Neka Chanda Keď sa v roku 1951 stal Nek Chand cestným inšpektorom, zažívalo mesto Čandígarh dramatické zmeny. Malé dediny boli zrovnané so zemou, aby sa urobilo miesto…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/kamenna-zahrada-neka-chanda/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

76.8101038,30.752535
</Document> </kml>
KML súbor

India - Krátke info

India
Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Kamenná záhrada Neka Chanda? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.