Skip to content

Múmia Jeremyho Benthama

Jeremy Bentham sedí na chodbe University College London už od roku 1850.

Tento osvietenský filozof, ktorý bol advokátom práv zvierat, väzenských reforiem, volebnej rovnoprávnosti a práv gayov, skutočne predbehol svoju dobu. Zanechal po sebe závet s veľmi podrobnými inštrukciami, ako má byť naložené s jeho ostatkami. nariadil, aby bolo jeho mumifikované telo oblečené do čierneho obleku a posadené vzpriamene v drevenej vitríne pod ceduľou, na ktorej bude napísané Auto Icon. Taktiež navrhoval, aby jeho telo predsedalo stretnutiu nasledovníkov jeho utilitárnej filozofie.

Jeremy Bentham mal presné plány

Pre Benthama sa plány, ako naložiť s vlastnými zostatkami, stali priamo posadnutosťou. Celých 10 rokov pred smrťou nosil neustále vo vrecku pár sklenených očí, aby mu ich mohli balzamovači ľahko zasadiť ihneď po smrti. Keď však prišiel jeho čas, niečo sa bohužiaľ pokazilo. Benthamova tvár sa po balzamovaní pokryla škvrnami, zvraštila sa a podivne mu visela pod jasnými modrými sklenenými očami. Aby mu balzamovači dodali menej groteskný výraz, vyrobili voskovú hlavu, ktorou nahradili tú skutočnú. Benthamovu pravú tvár mu potom položili k nohám.

Tam zostala nedotknuto ležať až do roku 1975, kedy ju ukradla skupina študentov a jeho výkupné požadovali, aby univerzita darovala 100 libier na charitu. Inštitúcia ponúkla dar vo výške 10 libier, čo študenti prijali a hlavu vrátili. Nasledovalo niekoľko podobných žartíkov, pričom ra Benthamovu hlavu niekto použil namiesto futbalovej lopty. Univerzita sa potom rozhodla stiahnuť ju z výstavy. Teraz je bezpečne uschovaná v konzervačnom trezore ústavu archeológie a vystavuje sa len pri špeciálnych príležitostiach.

Zaujímavosť na záver

Ako Jeremy Bentham chcel, zúčastňuje sa dodnes aj na zadaní akademickej rady. Nie je prítomný na všetkých, ale len ta tých významných schôdzkach.

Jeremy Bentham na zasadaní rady v roku 2013
Zdroje

Gower St, Bloomsbury, London WC1E 6BT, UK
51.5262090303,-0.1340401
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené kráľovstvo - Krátke info

United Kingdom
Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.867 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km