Skip to content

Jazero medúz

V malom slanom jazere vo východnom Palau žije milión zlatých medúz, ktorých chápadlá sú príliš slabé na to, aby ublížili potápačom. Pred asi 12 000 rokmi sem voda z Tichého oceánu priniesla medúzy, avšak ich prirodzených nepriateľov už nie. Výsledkom bolo, že sa tu medúzy množili bez akýchkoľvek prekážok.

Jediným nepriateľom tunajších medúz sú sasanky, ktoré číhajú v hlbinách jazera pripravené medúzy zjesť. Každodenná migrácia medúz za slnkom ich udržuje v bezpečí a dostatočne živené. 14 hodín denne trávia pojedaním planktónu a potom sa vydávajú za slnkom z východu na západ jazera.

Šnorchlovanie na jazere je možné, pretože chápadla medúz sú príliš slabé, než aby človeku ublížili. Jediné nebezpečie sa nachádza na dne jazera v hĺbke 15 metrov, kde je kvôli veľkému množstvu sasaniek vo vode vysoký obsah fosfátu, ktoré by mohli viesť k fatálnemu poleptaniu kože. Hĺbkové potápanie je tu preto zakázané.

Ostrov Eil Malk, známy taktiež ako Mecherchar, leží na juhu Palau. Na Palau lieta pravidelná linka z Guamu. Jazero leží asi 10 minút peši od prístavu. Nepoužívaj opaľovací krém, pretože by si ním jazero znečistil.

Zdroje

Jellyfish Lake, Koror, Palau

7.1610415, 134.3763699

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Jazero medúz V malom slanom jazere vo východnom Palau žije milión zlatých medúz, ktorých chápadlá sú príliš slabé na to, aby ublížili potápačom. Pred asi 12 000…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/jazero-meduz/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

134.3763699,7.1610415
</Document> </kml>
KML súbor

Palau - Krátke info

Belau
Miestny názov: Belau
Hlavné mesto: Ngerulmud
Úradné jazyky: palaučina, angličtina
Štátne zriadenie: pridružený štát USA
Dátum vzniku: 1. októbra 1994
Rozloha: 465 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Medzinárodný kód krajiny: PW
Internetová doména: .pw
Predvoľba telefónneho čísla: +680

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Jazero medúz? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.