Skip to content

Jaskyňa Waitomo

Prehliadka jaskyne Waitomo končí ticho plavbou na loďke pod oblohou plnou hviezd. Aspoň tak to teda vyzerá. Svietiace bodky sú v skutočnosti larvy svetlušiek na strope jaskyne.

Tento nádherný pohľad tu v roku 1887 privítal maorského náčelníka Tane Tenoraua a anglického výskumníka Freda Mace, keď jaskyňu objavili. Prieskumníci vošli na rafte za svitu sviečky do jaskyne, ktoré vznikli asi pred 30 miliónmi rokov. Po riadnom preskúmaní našli i vstup po súši a v roku 1889 začali za malý poplatok uskutočňovať prehliadky.

V jaskyniach Waitomo sa ukrývajú úchvatné krasové útvary pripomínajúce katedrály, varhany a točité stĺpy. Najväčším lákadlom sú však tunajšie svetlušky. Druh Arachnocampa luminosa sa vyskytuje len na Novom Zélende a ich larvy vo veku od 6 do 12 mesiacov svetielkujú zelenomodrým svetlom. Svetielkovanie spôsobuje chemická reakcia v ich vylučovacej sústave. Larvy pomocou svetla lákajú potravu, ktorá uviazne v kokonoch, v ktorých larvy žijú. Čím väčšia má larva hlad, tím jasnejšie svieti. Štádium larvy je pre tento druh vrcholné, po vyliahnutí totiž nemajú ústa, a tak do 100 hodín zomrú hladom. Túto krátku dobu venujú páreniu, po ktorom samičky nakladú okolo 100 vajíčok.

Zdroje

39 Waitomo Village Rd, Waitomo Caves, Otorohanga 3943, New Zealand

-38.260783, 175.1035985

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Jaskyňa Waitomo Prehliadka jaskyne Waitomo končí ticho plavbou na loďke pod oblohou plnou hviezd. Aspoň tak to teda vyzerá. Svietiace bodky sú v skutočnosti larvy svetlušiek na…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/jaskyna-waitomo/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

175.1035985,-38.260783
</Document> </kml>
KML súbor

Nový Zéland - Krátke info

Hlavné mesto: Wellington, Nový Zéland
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. november 1947
Rozloha: 268021 km²
Mena: novozélandský dolár
Kód meny: NZD
Medzinárodný kód krajiny: NZL/NZ
Internetová doména: .nz
Predvoľba telefónneho čísla: +64

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Jaskyňa Waitomo? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.