Skip to content

Jaskyňa hlboko pod zemou

V južnom Francúzsku sa v blízkosti iba 3.5-tisícového mestečka Gramat ukrýva závratná jaskyňa Padirac. Jej priemer je 35 metrov a návštevníci sa musia spustiť do hĺbky až 75 metrov (výťahom alebo po schodoch), aby sa mohli pokochať jej skutočnou krásou. Odtiaľ môžu ísť ešte ďalej, veď v hĺbke 103 metrov pod zemou tečie riečka, na ktorej sa organizuje plavba v člnoch.

Prírodný útvar je súčasťou Centrálneho masívu, ktorý pokrýva až jednu šestinu územia Francúzska. je to prvok lemovaný tektonickým zlomom zemskej kôry, takže aj v prípade tektonických pohybov zostáva pokope. Región spestrený horami a vysočinami oddeľuje od Álp hlboké údolie rieky Rhône. Pre jaskyňu Padirac sa hodí aj výraz priepasť, veď vznikla pretrhnutím vrchných vrstiev. Podľa písomných pamiatok existovala už aj v 3. storočí a v 15. a 16. storočí bolo jej okolie husto obývanou oblasťou, v ktorej sa ťažil liadok (dusičnan draselný).

V roku 1898 začali prichádzať k jaskyni prví turisti. Ide o 400-kilometrový podzemný systém, z čoho je však pre návštevníkov sprístupnených iba 2 000 metrov dlhý úsek. Výťah a schodisko pre uľahčenie prístupu boli vybudované v 30. rokoch minulého storočia. Návštevníci sa člnmi plavia do jednotlivých siení, ktoré sú aj pomenované. Grand Dome napríklad najviac pripomína prírodnú katedrálu.

Zdroje

Le Gouffre, 46500 Padirac, France
44.8569431,1.750297
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Francúzsko - Krátke info

France
Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km