Skip to content

Jaskyňa Batu

Výstup k jaskyni Batu začína u nohách sochy Murugana, hinduistického boha vojny a víťazstva. Táto 43 metrov vysoká pozlátená socha víta návštevníkov pri 272 schodoch, ktoré stúpajú k trojici jaskýň. Výšľap po schodisku ešte sťažujú skupiny makakov, ktoré pobehujú sem a tam.

O jaskyniach sa široká verejnosť dozvedela v roku 1878, kedy ju “objavil” americký prírodovedec William Hornaday. Keď jaskyňu v roku 1890 navštívil tamilský obchodník K. Thamboosamy Pillay, všimol si, že vstup do dutiny tvarom pripína kopiju patriacu Muruganovi. Táto podoba Pillaya inšpirovala k tomu, aby do jaskyne umiestnil hinduistické oltáre a sochy a premenil ju tak na posvätné miesto.

Už od roku 1892 oslavujú hinduisti v jaskyniach každoročne sviatok Thaipusam. Ten sa oslavuje koncom januára či začiatkom februára a velebí udalosť, kedy bohyňa moci Parvátí odovzdala Muruganovi kopiju. Účastníci sa vydávajú na púť k jaskyniam, počas ktorých musia vykonať kavadi čiže obete. Tie sú rôzneho druhu – od jednoduchých úloh ako niesť na hlave džbán mlieka, až po extrémne bolestivé úlohy ako prepichnúť si tvár, hrudník, chrbát alebo jazyk ihlicami. Účastníci sú oblečení do žltej, červenej a oranžovej a osemhodinovú 14 kilometrov dlhú púť zakončujú výstupom k jaskyniam, kde Muruganovi ponúknu obetiny.

Zdroje

68100 Batu Caves, Selangor, Malaysia

3.236516, 101.6816512

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Jaskyňa Batu Výstup k jaskyni Batu začína u nohách sochy Murugana, hinduistického boha vojny a víťazstva. Táto 43 metrov vysoká pozlátená socha víta návštevníkov pri 272 schodoch,…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/jaskyna-batu/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

101.6816512,3.236516
</Document> </kml>
KML súbor

Malajzia - Krátke info

Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Úradné jazyky: malajčina, angličtina, čínština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 31. august 1957
Rozloha: 330803 km²
Mena: ringgit
Kód meny: MYR
Medzinárodný kód krajiny: MY
Internetová doména: .my
Predvoľba telefónneho čísla: +60

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Jaskyňa Batu? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.