Skip to content

Islandská škola elfov

Keď v roku 2010 vyviazol islandský člen vlády Árni Johnsen z autonehody bez jediného škrabnutia, vedel, že za svoje šťastie vďačí elfom. Potom čo sa jeho auto päťkrát prevrátilo, zastavilo sa o obrovský balvan. Johnsen veril, že okolo kameňa žilo veľa generácii elfov, a tak usúdil, že im vďačí za svoj život. Keď mal byť balvan neskôr odstránený kvôli výstavbe ceste, Johnsen ho nechal previezť k sebe domov, aby zaistil, že mu elfovia budú naďalej nosiť šťastie.

Johnsenovo presvedčenie nie je na Islande vôbec neobvyklé. Podľa miestneho folklóru žije v tejto severskej krajine na kameňoch a stromoch tisíce elfov, víl, škriatkov a trpaslíkov, ktorým sa súhrnne hovorí “skryté národy”. Nie je teda divu, že sa jediná škola elfov na svete nachádza práve v Reykjavíku.

Historik Magnús Skarphéðinsson, ktorý strávil celé desaťročia zaznamenávaním stretnutí medzi ľuďmi a elfmi, školu Elfschool založil v roku 1991. Hodiny sa tu zameriavajú na rozlíšenie 13 druhov skrytých národov, ktoré na Islande žijú. Škola taktiež ponúka päťhodinový kurz pre turistov zahrnujúci aj prehliadku elfích príbytkov v Reykjavíku. Študenti po ukončení kurzu obdržia diplom z “výskumu skrytých národov”.

Skarphéðinsson sám elfa nikdy nevidel. Jeho znalosti o ich vzhľade a chovaní pochádza z tisícok výpovedí, ktoré za tie roky nazbieral.

Pretože Skarphéðinsson zasvetil elfom 30 rokov svojho života a považuje sa za autoritu v ich výzkume, berie celú elfiu záležitosť s humorom. Na konci hodiny ti ponúkne lievance a kávu a porozpráva príhody o ľuďoch, ktorí za ním chodia a často začínajú slovami: “Prisahám, že nie som na drogách, ale stala sa mi strašne zvláštna vec…”

Zdroje

Síðumúli 31, Reykjavík, Iceland

64.1326502, -21.8758633

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Islandská škola elfov Keď v roku 2010 vyviazol islandský člen vlády Árni Johnsen z autonehody bez jediného škrabnutia, vedel, že za svoje šťastie vďačí elfom. Potom čo sa…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/islandska-skola-elfov/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-21.8758633,64.1326502
</Document> </kml>
KML súbor

Island - Krátke info

Ísland
Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Islandská škola elfov? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.