Skip to content

Hotel v pevnosti No man’s land

Na mape je pevnosť No man’s land, slovensky “Zem nikoho”, len malinká bezmenná bodka v Sloentskej úžine medzi Anglickom a ostrovom Wight. Táto bašta má však pozoruhodnú históriu, ktorá je v rozpore s jej kartografickou bezvýznamnosťou.

Pevnosť bola postavená začiatkom 19. storočia, aby chránila anglické pobrežie pred francúzskou inváziou, ktorá sa však nikdy neodohrala. Dokázala pojať 80 vojakov a 49 diel.

Po desaťročia bola táto 61 metrov široká pevnosť nevyužitá, pokiaľ sa v 50. rokoch 20. storčia rozhodlo britské ministerstvo obrany vyradiť z prevádzky. Keď sa túto pevnosť štát pokúsil v roku 1963 predať, žiadny kupec sa nenašiel. Pevnosť bola nakoniec v 90. rokoch prestavaná na luxusný hotel, vybavený dvoma pristávacími plochami pre vrtuľníky, 21 spálňami, strešnú záhradu a reštauráciami. Otvor uprostred bol zasklený a vznikol v ňom vyhrievaný bazén. I cez všetok komfort a prísľub úplného súkromia nebol hotel nikdy otvorený.

V roku 2004 miesto odkúpil developer Harmesh Pooni za 6 miliónov libier a plánoval ho prenajímať hosťom na špeciálne príležitosti. Kvôli kontaminovanej vode v bazéne sa však v hoteli rozšírila legionelóza. Pooniho tak zdrtil bankrot a hrozilo, že dôjde i o budovu. Rozhodol sa teda k zúfalemu činu: Pristávacie plochy zastaval stolmi a sám sa zabarikádoval vo vnútri hotela. Po dlhom vyjednávaní bol nakoniec v roku 2009 vykázaný.

Zem nikoho v roku 2009 odkúpila spoločnosť Swanmore Estates za 910 tisíc libier, teda zlomok pôvodnej ceny. Pevnosť bola prestavaná na luxusný rezort a konajú sa tu tematické svadby a firemné akcie. Nachádza sa tu sauna, kabaret a v pôvodnom sklade strelného prachu taktiež aréna laser game.

Hotel v pevnosti: Koľko stojí noc?

Oficiálna stránka hovorí o najlacnejšej možnosti za 299 libier za izbu na noc. To isté ubytovanie si vieš zarezervovať aj cez booking.com a keď máš nejaké zľavy alebo vystihneš nejakú akciu, tak si vieš rezervovať izbu aj lacnejšie. Do ceny je zarátaná aj preprava loďou z Gunwharf Quays.

Zdroje

Seaview, UK

50.719848, -1.11181

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Hotel v pevnosti No man’s land Na mape je pevnosť No man’s land, slovensky “Zem nikoho”, len malinká bezmenná bodka v Sloentskej úžine medzi Anglickom a ostrovom Wight. Táto bašta má…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/hotel-v-pevnosti/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-1.11181,50.719848
</Document> </kml>
KML súbor

Spojené kráľovstvo - Krátke info

United Kingdom
Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Hotel v pevnosti No man’s land? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.