Skip to content

Horiaci prameň Yanar Bulaq

Prameň Yanar Bulaq (písaný aj ako Yanar Bulag, znamená v doslovnom preklade “horiaci prameň”), blízko mesta Astara v južnom Azerbajdžane, je neobvyklým prameňom, ktorý fascinujúco spája dva protichodné prvky, oheň a vodu.

Fenomén má inak veľmi jednoduché vysvetlenie. Voda pramení z kovového stojanu vo vnútri malého pavilónu, ktorý nevyzerá nijako zvlášť neobvyklo. Ale keď sa vody dotkne zapaľovač, alebo iný zdroj ohňa, samotná kvapalina začne horieť. Táto jedinečná a zábavná vlastnosť vody je spôsobená jej jedinečne vysokým obsahom metánu.

Napriek vysokému obsahu metánu vo vode, miestny tvrdia, že voda z prameňa má liečivé vlastnosti. Ľudia z celého regiónu sem prichádzajú si načerpať vodu do zásoby. Podobne aj pre turistov je takmer nutnosťou napiť sa vody, zatiaľ čo horná časť potrubia horí.

Horiaci prameň Yanar Bulaq je iba jedným z mnohých podivných miest v Azerbajdžane, ktoré možno pripísať obrovským zásobám plynu a ropy v krajine. Okrem zvláštnej atrakcie ohnivého prameňa, tu evokuje aj hlásanie proroka zoroastrizmu Zarathuštra, náboženstva, v ktorom sa oheň a voda považujú za pôvodcov rituálnej čistoty.

Dnes už zoroastrizmus v krajine neexistuje, ale práve v tomto regióne bolo náboženstvo založené pred 2 000 rokmi. Možno to nie je ani prekvapujúce, ak vezmeš do úvahy tieto neobvyklé a fascinujúce miestne javy.

Archivan, Azerbaijan
38.4918367,48.8317964
Stiahni si KML súbor
Azerbajdžan - Krátke info

Hlavné mesto: Baku
Úradné jazyky: azerbajdžančina
Štátne zriadenie: republika s jednokomorovým parlamentom
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 86600 km²
Mena: azerbajdžanský manat
Kód meny: AZN
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.044 AZN
Medzinárodný kód krajiny: AZ
Internetová doména: .az
Predvoľba telefónneho čísla: +994

Blízke miesta do +/- 300km