Skip to content

Hora Roraima

V Guyanské vysočine v juhovýchodnej Venezuele sa týči skupina stolových hôr, na ktorých vrcholkoch rastú lesy vo výške desiatok metrov nad zemou. Tieto 1.7 miliárd rokov staré hory prezývané tepuis, teda “domovy bohov”, kedysi tvorili jednú veľkú plošinu, ktorá sa však pred dávnymi rokmi roztrieštila.

Vrchol najväčšnej z nich, hory Roraima, zasahuje do troch rôznych krajín. Plošina na vrchole sa nachádza vo výške 396 metrov nad hranicou medzi Venezuelou, Brazíliou a Guyanou. Pretože je vrchol hory izolovaný podobne ako napríklad ostrov, nachádzajú sa na Roraime rôzne zoologické a geologické zvláštnosti. Čierne žaby veľkosti 50 centovky, mäsožravé kvetiny a kryštály kremeňa sa schovávajú medzi podivnými skalnými útvarmi a spoločne vytvárajú prazvláštne prostredie.

Popisy tejto exotickej krajiny vraj inšpirovali Arthura Conana Doyla k napísaniu knihy Stratený svet, v ktorej boli na vrchole osamotenej hory nájdení dinosaurí, žijúce po boku opičích ľudí. (Medzi ďalšie zdroje inšpirácie patrilo rozprávanie Doylovho priateľa Percyho Harrisona Fawcetta, ktorý v Južnej Amerike narazil na “obrie stopy neznámeho pôvodu.”)

Najjednoduchší prístup na vrchol hory je z venezuelskej strany. Chodník začína v Paratepui, 22 kilometrov východne od San Francisco de Yuruaní. Veľmi doporučujeme na výstup vyraziť so sprievodcom.

Zdroje

Monte Roraima, Uiramutã - State of Roraima, Brazil
5.2022222,-60.7352777
Stiahni si KML súbor
Brazília - Krátke info

Brasil
Miestny názov: Brasil
Hlavné mesto: São Paulo
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 7. september 1822
Rozloha: 8515767 km²
Mena: real
Kód meny: BRL
Kurz (za 1 € dostaneš): 6.78 BRL
Medzinárodný kód krajiny: BRA/BR
Internetová doména: .br
Predvoľba telefónneho čísla: +55