Skip to content

Holandské tulipány

Pestrofarebné tulipánové polia sú dnes, už rovnako súčasťou panorámy Holandska, ako aj spleť kanálov či veselo “mávajúce” veterné mlyny. Pritom rastliny patriace do čeľade ľaliovitých pôvodne rástli v strednej Ázie, na Blízkom východe a v severnej Afrike a na začiatku 16. storočia sa prostredníctvom Turkov dostali do Európy. Aj výraz tulipán je odvodený od slova turban označujúceho pokrývku hlavy používanú v moslimskej kultúre. Prvé cibule zaobstaral veľvyslanec habsburskej monarchie v Konštantinopole, talentovaný spisovateľ a uznávaný botanik Augerius Gislenius Busbeqquius. Niekoľko kvetov potom daroval Flámovi Carolovi Clusiovi, ktorý tulipány následne udomácnil v Holandsku.

V 17. storočí sa prehnala Holandskom ničivá “tulipánománia”. V roku 1602 založili v Amsterdame prvú burzu na svete, kde sa od roku 1636 obchodovalo aj s cibuľami tulipánov. V tom čase sa ceny vzácnejších kvetov vyšplhali do takých výšok, že za jedinú cibuľu zaplatili aj 4- až 5- tisíc guldenov, za čo sa dal kúpiť až aj pekný dom v meste pri rieke Amstel. Mnohí investovali do tohto biznisu celý svoj majetok, no v roku 1637 nastal vážny kolaps, ktorý zničil celé holandské hospodárstvo. Aj krajinkár Jan van Goyen stavil všetko na jednu kartu, nakúpil cibule tulipánov a zomrel síce až 20 rokov po krachu, ešte aj vtedy mu zostal po nešťastnej investícii dlh vo výške 18-tisíc guldenov.

Carolus Clusius pravdepodobne výrazne prispel aj k rozšíreniu tulipánov na našom území. Vo veľkom počte sa k nám cibule tulipánov dostali pravdepodobne priamo od vedca, ktorý bol blízkym priateľom rodiny Battyányovcov. Je zaujímavé, že aj prvé papriky na území Rakúsko-Uhorska sa urodil práve v schlaininskej záhrade tejto štedrej famílie.

V meste Lisse neďaleko Amsterdamu sa nachádza nádherná kvetinová záhrada Keukenhof. V 15. storočí sa tu ešte pestovala zelenina a ovocie a v roku 1641 tu vybudovali kaštieľ. Od roku 1950 potom začali prevládať jarné kvety. Záhradu hneď v prvom roku navštívilo 236-tisíc záujemcov, ktorým predstavili na 32 hektároch 800 druhov tulipánov. Keukenhof je každoročne otvorený iba počas 8 jarných týždňov, za tento krátky čas sem však zavíta 800-tisíc návštevníkov, aby sa pokochali nádherne rozkvitnutými cibuľovinami.

Národný deň tulipánov sa v Amsterdame oslavuje už v januári, aj keď rastliny začnú vo voľnej pôde kvitnúť až v polovici apríla. Za rok predajú holandskí pestovatelia okolo 1.7 miliardy “turbanových” kvetov takmer do všetkých krajín sveta. Najviac tulipánových fariem sa nachádza v regióne Flevoland v strednom Holandsku. Za centrum sa považuje Noordoostpolder, ktorý (ako to prezrádza aj jeho meno) bol vybudovaný na poldri. V čase prílivu bolo kedysi toto územie zaplavené, keďže leží pod hladinou mora, umelo vybudovanými zariadeniami (vzdúvadlami, pumpami) sa však darí vodu regulovať a voda sa sem nedostane. Milovníci tulipánov si môžu v období kvitnutia dopriať aj dlhšiu túru po okolí autom alebo na bicykli, veď polia sú niekedy dlhé až 100 kilometrov.

Zdroje

Keukenhof, Stationsweg 166A, 2161 AM Lisse, Netherlands
52.2697282,4.5469674
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Holandsko - Krátke info

Nederland
Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31

Blízke miesta do +/- 300km