Skip to content

Knihy v reťaziach v Herefordskej katedrále

V katedrále v Hereforde sa nachádzajú dva stredoveké unikáty: knižnica plná vzácnych zväzkov, ktoré sú spútané v reťaziach, a jedna z najstarších máp sveta.

V stredoveku, ako sa rozšírilo používanie tlačiarenských strojov, boli spisy zaoberajúce sa zákonmi a náboženstvom veľmi ojedinelé, a teda aj vzácne. Aby tieto knihy v Herefordskej katedrále ochránili pred krádežami, pripútali ich kňazi k policiam, kazateľnám a štúdijným stolom.

Herefordská knižnica v reťaziach vznikla roku 1611, kedy bola do miestnej kaplnky dopravená kolekcia ručne opísaných a zviazaných diel. Väčšina zväzkov v kolekcii sú opisy z 12. storočia. Herefordské evangelium – najstaršia kniha, ktorá sa tu uchováva – však vzniklo už okolo roku 800.

Tunajšia stredoveká mapa znázorňuje tri kontinenty: Európu, Áziu a Afriku. Dovtedy neprebádané miesta na nej zapĺňajú draci chrliaci oheň, tvorovia so psími hlavami a ľudskými telami a monopodi, mytologické bytosti s jedinou veľkou spodnou končatinou, do ktorej tieňa sa chúlia, keď svieti slnko.

Mapa meria 1.5 x 1.4 metrov a vznikla okolo roku 1300. Môžeme z nej vyčítať informácie o dejinách, zemepise i náboženstve. Pre tvorcov mapy nebolo prekážkou ani nedostatok informácii o geografii Ázie a Afriky. Neznáme miesta doplnili na základe mytológie a vlastnej predstavivosti, čo vysvetľuje to, že na mape nájdete napríklad štvorokých obyvateľov Etiópie.

Katedrála v Hereforde: Ako sa sem dostať?

Katedrála sa nachádza 3.5 hodiny jazdy vlakom z Londýna. Zo stanice Hereford je to ešte asi 15 minút peši.

Zdroje

5 College Cloisters, Cathedral Close, Hereford HR1 2NG, UK

52.0556316303,-2.7158659

Navštív web stránku

Stiahni si KML súbor

Spojené kráľovstvo - Krátke info

United Kingdom
Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.864 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km