Skip to content

Garbiarne Chouara

Medzi starými budovami a kľukatými uličkami mediny vo Féz sa nachádza sústava kamenných nádob plných rôzne farebných tekutín. Ide o garbiareň Chouara, ktorá bola založená v 11. storočí a funguje dodnes.

Zvieracie kože sa tu spracujú, nafarbia a následne sa z nich vyrábajú kabelky, bundy a peňaženky, ktoré sa predávajú v okolitých obchodoch.

Celá výroba začína tím, že sa surová koža namočí do zmesi kravskej moči, holubieho trusu, vápna, soli a vody. Tím koža povolí a zmäkne. Po niekoľkých dňoch v tomto roztoku sa vytiahnú a zavesia, aby vyschli. Potom príde na rad farbenie. Pracovníci kože ponoria do nádob s farbou, kde ich na pár dní nechajú, aby bola farba dostatočne výrazná.

Návštevníci Chouara sú vítaní a pri príchode do garbiarní dokonca dostanú i darček – hrsť mäty, ktorú si môžu pridržať pri nose, keď už je na nich zápach výrobne príliš silný. Nie je to nič pre slabé žalúdky.

Zdroje

Fes El Bali, Fes, Morocco

34.0661431, -4.9709809

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Garbiarne Chouara Medzi starými budovami a kľukatými uličkami mediny vo Féz sa nachádza sústava kamenných nádob plných rôzne farebných tekutín. Ide o garbiareň Chouara, ktorá bola založená…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/garbiarne-chouara/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-4.9709809,34.0661431
</Document> </kml>
KML súbor

Maroko - Krátke info

Al Maghrib
Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Garbiarne Chouara? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.