Skip to content

Galileov prostredník

Prostredník vystavený vo vnútri pohára zdobený zlatom je rozhodne ten najlepší spôsob, ako vzdať hold večne vzdornému Galileovi.

Roku 1642, teda 90 rokov po astronómovej smrti, ukradol prostredník florentský mních a učenec Anton Francesco Gori pri prevoze Galileových ostatkov z pôvodného núdzového hrobu do monumentálnej hrobky. Relikvia bola do roku 1841 vystavená vo florentskej knižnici Laurenziana, odkiaľ sa presunula do mestského Múzea prírodnej histórie, ktoré je taktiež domov prírodovedného múzea La Specola.

Roku 1927 sa prst dostal na svoje terajšie miesto, do Múzea vedeckých nástrojov, ktorý bolo v roku 2010 premenované na Galileovo múzeum. Prostredník je jedinou časťou ľudského tela vystaveného medzi teleskopmi, meteorologickými nástrojmi a matematickými modelmi. Je vystavený v pohári na vyvýšenom stĺpiku s nápisom:

“Tento prst patril na slávnu ruku, ktorá ukazovala k nebesám, počítala hviezdy a merala ohromné vzdialenosti.”

Či prostredník ukazuje k nebesám, kam Galileo vzhliadal, aby našiel Boha v matematike, alebo či je zdvihnutý na cirkev, ktorá ho odsúdila k smrti, to už je na rozhodnutí každého návštevníka.

Zdroje

Piazza dei Giudici, 1, 50122 Firenze FI, Italy

43.7690932303,11.2559032

Navštív web stránku

Stiahni si KML súbor

Taliansko - Krátke info

Italia
Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do 300km