Skip to content

Žabia krajina

Ako by to vyzeralo, keby žaby boli tesármi? Čo keby chodili do školy, hrali tenis alebo chodili do cirkusu? To sa dozviete v podivnom a nádhernom múzeu Froggyland v Chorvátsku.

Zbierka antropomorfných obojživelníkov vo Froggyland pozostáva z 507 vypreparovaných žiab naaranžovaných do 21 situácii. Tieto diorámy boli celoživotným dielom maďarského taxidermika Ferenca Mereho z 20. storočia, ktorý sa 10 rokov venoval vypchávaniu a precíznemu aranžovaniu žiab. Keď v roku 1920 projekt dokončil, bolo ich okolo 1 000. Žaby vystavené vo Froggylande prechádzali od majiteľa k majiteľovi, až kým sa nakoniec nedostali do Chorvátska a nezískali svoje vlastné múzeum.

Merov projekt môže znieť výstredne, ale jeho práca je skutočne pozoruhodná. Použil pokročilú techniku taxidermie, pri ktorej boli žaby cez ústa vyplnené korkom. Tento časovo náročný proces nechal žaby úplne celé bez akýchkoľvek vonkajších poškodení. Rozmanité diorámy – kováčstvo, hodina hudby, deň na jazere – predstavujú scenáre každodenného života prepracované až do najmenšieho detailu. Fotograf drží malý fotoaparát. Maliar dostal malý stojan a štetec. Pri situácii v triede jedna žaba zdvihne dva prsty, aby naznačila, že sa chystá odpovedať. Finálny výsledok je absolútne dychberúci.

Ul. kralja Tomislava 5, 21000, Split, Croatia
43.5101,16.4380403
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Chorvátsko - Krátke info

Hrvatska
Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Mena: chorvátska kuna
Kód meny: HRK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.565 HRK
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km