Skip to content

Experiment kvapkania smoly

Pokiaľ chceš byť svedkom experimentu, ktorý matematici a fyzici na Queenslandskej univerzite označujú za “napínavejší ako sledovať trávu rásť”, vydaj sa do predsály univerzity. V sklenenej kupole tam uvidíš lievik naplnený smolou, ktorá sa zdá nehybná. Nenechaj sa však zmýliť, pozeráš sa práve na najdlhšie prebiehajúci experiment na svete priamo v akcii.

Pitch Drop Experiment, slovensky “Experiment kvapkania smoly”, začal v roku 1927 profesor Thomas Parnell. Jeho cieľom bolo dokázať, že smola, čo je názov veľmi tuhých polymérov, medzi ktoré patrí napríklad asfalt, v skutočnosti nie je pevného skupenstva, ale veľmi viskózna tekutina (až 230 miliárd krát viskóznejšia ako voda).

Aby dokázal túto teóriu, nalial zahriatu vzorku smoly do uzavretého lievika, a keď po troch rokoch smola stuhla, odstránil spodnú zátku, aby mohla začať vytekať. Hmota skutočne začala veľmi, veľmi pomaly vytekať von. Prvá kvapka dopadla do zbernej kadičky pod lievikom v roku 1938, druhá nasledovala v roku 1947 a tretia roku 1954. So zavedením klimatizácie v budove sa toko smoly spomalil. Ôsmu kvapku, ktorá dopadla do kadičky v roku 2000, delilo od siedmej celých 12 rokov.

O niečo málo cez 13 rokov neskôr, v roku 2014, dopadla kvapka deviata. Ďalšia sa očakáva v roku 2027. Nezabudni si to zapísať do kalendára! Zatiaľ môžeš sledovať lives stream.

Zdroje

The University of Queensland, Parnell Building, St Lucia QLD 4072, Australia

-27.4982588, 153.0131942

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Experiment kvapkania smoly Pokiaľ chceš byť svedkom experimentu, ktorý matematici a fyzici na Queenslandskej univerzite označujú za “napínavejší ako sledovať trávu rásť”, vydaj sa do predsály univerzity. V…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/experiment-kvapkania-smoly/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

153.0131942,-27.4982588
</Document> </kml>
KML súbor

Austrália - Krátke info

Australia
Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Experiment kvapkania smoly? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.