Skip to content

Erotická kúpeľňa vo Vatikáne

Roku 1516 sa kardinál Bibbiena, dlhoročný priateľ a dôverník pápeža Leva X., rozhodol urobiť v pápežovej kúpeľni novú výzdobu. Bibbienová záľuba v sprostých a vyzývavých námetoch ho inšpirovala k tomu, aby nechal od ďalšieho priateľa, umelca Raffaela, vytvoriť sériu erotických fresiek. Nastených nájdete Venušu, Amora, nymfy a satyri, ako šantia nahí v lese.

Nasledujúce storočia bola Stufetta del Cardinal Bibbiena, teda “vášnívá izbička kardinála Bibbiena”, cenzúrovaná. Pohoršení obyvatelia pápežských komnát niekteré fresky zamaľovali. Zostávajúce maľby zobrazujú Venušu, ako sa nahá kúpe v jazierku, prehliada si sama seba v zrkadle a odpočíva na Adónisovom lone.

Hoci by ani dnešný pápežský úrad fresky neschválil, Raffaelove kresby sú v porovnaní so zábavou prostopášných renesančných pápežov umiernené. Pápež Alexander VI. roku 1501 poriadal vo Vatikáne tzv. “gaštanový banket”. Do mesta bolo dopravených asi 50 žien, ktorý šaty boli zabavené, a zúčastnené ženy boli nútené sa nahé plaziť po podlahe a zbierať gaštany, ktoré po nich hostia hádzali. Duchovný i hostia potom súťažili v tom, kto ich zvládne v milostnom akte vystriedať najviac. Tí s najväčším počtom “zárezov” dostali ako cenu kus ženského oblečenia.

Vstup do miestnosti je povolený len výnimočné. Pokiaľ nemáš vo Vatikáne známych, ktorí by ti prehliadku dohovorili, navštív aspoň borgiovské komnaty v Apoštolskom paláci, v ktorých prebiehal banket Alexandra VI.

Zdroje

00120, Vatican City

41.9035313,12.4561705

Stiahni si KML súbor

Vatikán - Krátke info

Vaticano
Miestny názov: Vaticano
Hlavné mesto: Vatikán
Úradné jazyky: latinčina, nemčina, taliančina
Štátne zriadenie: teokratická absolútna volená monarchia
Dátum vzniku: 11. február 1929
Rozloha: 0.44 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: VAT/VA
Internetová doména: .va
Predvoľba telefónneho čísla: +379

Blízke miesta do +/- 300km