Skip to content

Erotická kúpeľňa vo Vatikáne

Roku 1516 sa kardinál Bibbiena, dlhoročný priateľ a dôverník pápeža Leva X., rozhodol urobiť v pápežovej kúpeľni novú výzdobu. Bibbienová záľuba v sprostých a vyzývavých námetoch ho inšpirovala k tomu, aby nechal od ďalšieho priateľa, umelca Raffaela, vytvoriť sériu erotických fresiek. Nastených nájdete Venušu, Amora, nymfy a satyri, ako šantia nahí v lese.

Nasledujúce storočia bola Stufetta del Cardinal Bibbiena, teda “vášnívá izbička kardinála Bibbiena”, cenzúrovaná. Pohoršení obyvatelia pápežských komnát niekteré fresky zamaľovali. Zostávajúce maľby zobrazujú Venušu, ako sa nahá kúpe v jazierku, prehliada si sama seba v zrkadle a odpočíva na Adónisovom lone.

Hoci by ani dnešný pápežský úrad fresky neschválil, Raffaelove kresby sú v porovnaní so zábavou prostopášných renesančných pápežov umiernené. Pápež Alexander VI. roku 1501 poriadal vo Vatikáne tzv. “gaštanový banket”. Do mesta bolo dopravených asi 50 žien, ktorý šaty boli zabavené, a zúčastnené ženy boli nútené sa nahé plaziť po podlahe a zbierať gaštany, ktoré po nich hostia hádzali. Duchovný i hostia potom súťažili v tom, kto ich zvládne v milostnom akte vystriedať najviac. Tí s najväčším počtom “zárezov” dostali ako cenu kus ženského oblečenia.

Vstup do miestnosti je povolený len výnimočné. Pokiaľ nemáš vo Vatikáne známych, ktorí by ti prehliadku dohovorili, navštív aspoň borgiovské komnaty v Apoštolskom paláci, v ktorých prebiehal banket Alexandra VI.

Zdroje

00120, Vatican City

41.9035313, 12.4561705

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Erotická kúpeľňa vo Vatikáne Roku 1516 sa kardinál Bibbiena, dlhoročný priateľ a dôverník pápeža Leva X., rozhodol urobiť v pápežovej kúpeľni novú výzdobu. Bibbienová záľuba v sprostých a vyzývavých…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/eroticka-kupelna/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

12.4561705,41.9035313
</Document> </kml>
KML súbor

Taliansko - Krátke info

Italia
Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Erotická kúpeľňa vo Vatikáne? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.