Skip to content

Eisingové planetárium

V roku 1774 vzbudil istý mních všeobecnú paniku prehlásením, že kvôli polohe Mesiaca, Merkúru, Venuše, Marsu a Jupiteru bude Zem vymrštená priamo do Slnka. Aby chaos ukľudnil, postavil astronóm amatér Eis Eisinga na streche svojho domu malé planetárium. To je otvorené dodnes, a je tak najstarším stále funkčným planetáriom na svete.

Stavba observatória trvala 7 rokov. Eisinga vyrezal z dreva vtedajších 6 známych planét: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter a Saturn, namaľoval ich v zlatej farbe a zavesil na strop, kde sa planéty pohybujú po svojich obežných dráhach okolo Slnka. Strop je natretý žiarivou modrou farbou a je na ňom vyobrazený astronomický zverokruh a miesta, na ktorých sú jednotlivé planéty najďalej od Slnka. V strope je potom schovaných na 60 ozubených kolies, ktoré celým mechanizmom pohybujú.

V roku 1781, práve keď Eisinga planetárium dokončoval, objavili vedci planétu Urán. Eisinga svoj model však už neprerábal, pretože by pridaním ďalšej planéty zničil mierku 1:1 012.

Zdroje

Eise Eisingastraat 3, 8801 KE Franeker, Netherlands

53.1873845, 5.5437163

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Eisingové planetárium V roku 1774 vzbudil istý mních paniku prehlásením, že kvôli polohe Mesiaca, Merkúru, Venuše, Marsu a Jupiteru bude Zem vymrštená priamo do Slnka.viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/eisingove-planetarium/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

5.5437163,53.1873845
</Document> </kml>
KML súbor

Holandsko - Krátke info

Nederland
Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Eisingové planetárium? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.