Skip to content

Domy mudhif

Po tisíce rokov slúžili v južnom Iraku veľké, klenuté budovy mudhif postavené z rákosia ako ceremoniálne centrá Madanov alebo Arabov z mokradí. V týchto budovách sa tradične odohrávali svadby, súdy, náboženské oslavy i stretnutia obyvateľov.

Mudhif sa stavia tak, že Madanovia nazbierajú zväzky rákosia, ktoré ohnú do oblúkov. Tieto klenuté stĺpy potom tvoria základnú konštrukciu budovy. Medzi ne naskladajú rohože zo spleteného rákosia a tím sa vytvoria steny i strecha zároveň. Šejkovia jednotlivých kmeňov potom od rodín vyberajú príspevky na udržiavanie dedinského mudhifu.

Po vojne v Zálive roku 1991 nechal Saddám Husajn mokrade vysušiť ako pomstu všetkým, ktorí do nich po zapojení v protivládnych povstaniach utiekli. Z mokradí sa skoro stala púšť. To zapríčinilo značné problémy pri zháňaní potravy a na 100 000 Madanov bolo donútených opustiť tradičný spôsob života.

Keď bol roku 2003 Husajn porazený, boli odstránené hrádze a voda sa do mokradí začala pomaly vracať. Neskôr však vody zase ubudlo kvôli výstavbe priehrad a závlahových systémov. Malé komunity Madanov sa do mokradín vátili, ich život tu však nie je vôbec jednoduchý.

Zdroje

Chibayish, Iraq

30.9800895, 47.0422876

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Domy mudhif Po tisíce rokov slúžili v južnom Iraku veľké, klenuté budovy mudhif postavené z rákosia ako ceremoniálne centrá Madanov alebo Arabov z mokradí. V týchto budovách…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/domy-mudhif/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

47.0422876,30.9800895
</Document> </kml>
KML súbor

Irak - Krátke info

Iracká republika
Miestny názov: Iracká republika
Hlavné mesto: Bagdad
Úradné jazyky: arabčina, kurdčina, turkménčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. október 1932
Rozloha: 437072 km²
Mena: iracký dinár
Kód meny: IQD
Medzinárodný kód krajiny: IRQ
Internetová doména: .iq
Predvoľba telefónneho čísla: +964

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Domy mudhif? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.