Skip to content

Diferenčný stroj č. 2

Charles Babbage sa v roku 1882 dostal so svojim diferenčným strojom veľmi blízko k zostaveniu prvého viktoriánskeho počítača. Charles navrhol stroj plný kľúk a ozubených kôl, ktorý dokázal generovať matematické tabuľky.

Počítač ponúkal skvelo premyslené riešenie ľudských omylov pri výpočtoch komplexných matematických úloh. Bohužiaľ bol však príliš zložitý a nákladný na zostavenie. Vláda uvoľnila pre Babbaga peniaze na to, aby si najal mechanika Josepha Clementa. Bohužiaľ sa po desiatich rokoch dohadovania o cenách dočkal zostaveniu len malej časti vysnívaného prototypu.

Babbage sa však nenechal neúspechom prvého stroja odradiť a vrhol sa na Diferenčný stroj č. 2. S váhou “len” 5 ton, výškou 3.4 metra a 5 000 súčiastkami sa malo jednať o umiernenejšiu verziu. Ani tú sa mu však nepodarilo dokončiť. Babbage zomrel roku 1871 a zanechal po sebe len hory poznámok a náčrtov stroja, na ktorý jeho doba ešte technicky nestačila.

Roku 1985, teda viac ako 100 rokov po Babbageovej smrti, oznámilo londýnske Science Museum, že sa pokúsi stroj podľa návrhu z 19. storočia zostaviť.

Konštrukcia počítača bola dokončená v roku 1991, práve včas k pripomenutiu dvojstého výročia Babbageovho narodenia. Babbageové návrhy boli bezchybné, a právom mu preto prislúcha miesto v počítačovej histórii.

Stroj, ku ktorému bola v roku 2002 pristavená i tlačiareň, môžeš teraz obdivovať v múzeu, spolu s nepreberným množstvom Babbegeových návrhov (ich druhá časť sa nachádza v múzeu Hunterian, taktiež v Londýne).

Zdroje

Exhibition Rd, South Kensington, London SW7 2DD, UK
51.4990896803,-0.1745235
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené kráľovstvo - Krátke info

United Kingdom
Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.863 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km