Diferenčný stroj č. 2
Charles Babbage sa v roku 1882 dostal so svojim diferenčným strojom veľmi blízko k zostaveniu prvého viktoriánskeho počítača. Charles navrhol stroj plný kľúk a ozubených kôl, ktorý dokázal generovať matematické tabuľky.
Počítač ponúkal skvelo premyslené riešenie ľudských omylov pri výpočtoch komplexných matematických úloh. Bohužiaľ bol však príliš zložitý a nákladný na zostavenie. Vláda uvoľnila pre Babbaga peniaze na to, aby si najal mechanika Josepha Clementa. Bohužiaľ sa po desiatich rokoch dohadovania o cenách dočkal zostaveniu len malej časti vysnívaného prototypu.
Babbage sa však nenechal neúspechom prvého stroja odradiť a vrhol sa na Diferenčný stroj č. 2. S váhou “len” 5 ton, výškou 3.4 metra a 5 000 súčiastkami sa malo jednať o umiernenejšiu verziu. Ani tú sa mu však nepodarilo dokončiť. Babbage zomrel roku 1871 a zanechal po sebe len hory poznámok a náčrtov stroja, na ktorý jeho doba ešte technicky nestačila.
Roku 1985, teda viac ako 100 rokov po Babbageovej smrti, oznámilo londýnske Science Museum, že sa pokúsi stroj podľa návrhu z 19. storočia zostaviť.
Konštrukcia počítača bola dokončená v roku 1991, práve včas k pripomenutiu dvojstého výročia Babbageovho narodenia. Babbageové návrhy boli bezchybné, a právom mu preto prislúcha miesto v počítačovej histórii.
Stroj, ku ktorému bola v roku 2002 pristavená i tlačiareň, môžeš teraz obdivovať v múzeu, spolu s nepreberným množstvom Babbegeových návrhov (ich druhá časť sa nachádza v múzeu Hunterian, taktiež v Londýne).
- Atlas Obscura: An Explorer's Guide to the World's Hidden Wonders, 2016, ISBN: 9780761169086
- https://www.wikipedia.org/
Spojené kráľovstvo - Krátke info

Blízke miesta do +/- 300km
-
0,2 kilometrov
-
4,1 kilometrov
-
5,7 kilometrov