Skip to content

Demolácia lodí v Chittagongu

Pláže v Chittagongu sú obrovským cintorínom vyradených lodí a tankerov. Potom čo plavidlá po dlhé roky brázdili vody morí a oceánov, sedia ich hrdzavé kostry na tejto pláži a pracovníci v žabkách ich rozoberajú na kusy.

Chittagong je jedným z najväčších miest demolácie lodí na svete. Každoročne tu 25 000 pracovníkov (pôvodne bolo odhadované, že ich tu pracuje na 200 000) rozoberie na 250 lodí z celého sveta, aby mohli byť ich najlepšie časti rozpredané. Lode rozoberajú na hromady železa, drôtov, generátorov a šraubov už od 70. rokov 20. storočia.

Bangladéš je vhodný pre demoláciu lodí kvôli lacnej pracovne sile a veľmi nízkym bezpečnostným štandardom. Pracovníci (z nich mnohí sú deti), rozoberajú lode vlastnými rukami len s minimálnymi ochrannými pomôckami. Neustále im tu hrozí nebezpečenstvo zo škodlivých výparov, trčiacich elektrických káblov, padajúcich kusov kovy a unikajúcej nafty.

Organizácie ako Greenpeace sa snažia o prísnejšie environmentálne i zdravotné podmienky, či presunutie práce do vyspelejších krajín. Bangladéš však nemá nerastné bohatstvo, a je tak závislé na železe z rozobraných lodí. Aspoň zatiaľ sa teda práca určite niekam presúvať nebude.

Otvor si google maps a zbadáš tam tie lode odstavené. StreetView služba je vtejto oblasti nedostupná

Zdroje

Sitalpur, Sonaichhari, Bangladesh
22.4623318265,91.719724
Stiahni si KML súbor
Bangladéš - Krátke info

Bangladéš
Miestny názov: Bangladéš
Hlavné mesto: Dháka
Úradné jazyky: bengálčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 26. marca 1971
Rozloha: 143998 km²
Mena: Taka = 100 Pojší
Kód meny: BDT
Kurz (za 1 € dostaneš): 102.25 BDT
Medzinárodný kód krajiny: BD
Internetová doména: .bd
Predvoľba telefónneho čísla: +880

Blízke miesta do +/- 300km