Skip to content

Deadvlei

Z popraskaného bieleho ílu trčia mŕtve kmene stromov, ktoré sa medzi červenými dunami vypínajú k oblohe. Hoci sú stromy už dávno čierne a mŕtve, vďaka suchému podnebiu sa ešte nerozložili, a tak tu trčia z vyschnutého ílu ako tmavé kostry.

Dnes je ťažké predstaviť, že údolím kedysi pretekala rieka. Stromy tu kvitli a ich koruny poskytovali tieň. Okolo roku 1100 však prišlo sucho, ktoré všetku vodu pohltilo. Okolie zasypal piesok, ktorý zabránil ďalšiemu prístupu vody, a údolie Dadvlei tak zostalo suché dodnes.

Niekoľko húževnatých rastlín tu však stále prežíva. V piesku je možné nájsť odolný sukulent slanobýľ a bradavičnaté melóny Acanthosicyos horridus. Tieto druhy sú v tunajšej pustine okrem turistov jedinou známkou života.

Zdroje

Sossusvlei, Namibia

-24.7592732, 15.2923894

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Deadvlei Z popraskaného bieleho ílu trčia mŕtve kmene stromov, ktoré sa medzi červenými dunami vypínajú k oblohe. Hoci sú stromy už dávno čierne a mŕtve, vďaka…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/deadvlei/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

15.2923894,-24.7592732
</Document> </kml>
KML súbor

Namíbia - Krátke info

Namibia
Miestny názov: Namibia
Hlavné mesto: Windhoek
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 21. marca 1990
Rozloha: 824292 km²
Mena: namíbijský dolár
Kód meny: NAd
Medzinárodný kód krajiny: NAM/NA
Internetová doména: .na
Predvoľba telefónneho čísla: +264

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Deadvlei? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.