Skip to content

Socha Dartha Vadera

Keď aj na Ukrajine padol komunizmus, v apríli 2015 vláda schválila balík zákonov, ktorý okrem iného vyžaduje odstránenie komunistických pamiatok. Avšak pre jednu konkrétnu Leninovú sochu v Odese mal ukrajinský umelec iné plány.

Socha sa nachádza na starom nádvorí továrne na okraji prístavného mesta. Socha Lenina mala naplánovanú demoláciu, ale miestny umelec Alexander Milov, navrhol iné riešenie: využiť existujúcu sochu a pretvoriť ju do novej fasády a tak vytvoriť prvý pamätník Dartha Vadera na svete.

Póza starej sochy sa ukázala veľmi nápadne vhodná. Leninov dlhý kabát sa stál plášťom a zaťatá päsť bývalého sovietskeho zväzu teraz zviera svetelný meč. Toto nie je prvý prípad včlenenia lorda Vadera do Ukrajiny. Totiž v roku 2014 bol navrhnutý politickou stranou “Internet Party of Ukraine” ako kandidát na predsedu vlády.

Keď v blízkosti sochy cítiš silnú prítomnosť Sily na svojom telefóne alebo inom bezdrôtovom zariadení, je to preto, že prístupový bod WiFi je skrytý v prilbe sochy poskytuje bezplatný internet.

Pred tým ako pôjdeš

Darth Vader stojí na súkromnom nádvorí obkolesenom kancelárskymi budovami a továrňami. Vchod na nádvorie môže byť uzamknutý. Najlepšie urobíš, ak sa prihlásiš u ochranky. Aj keď strážna služba asi nebude hovoriť anglicky, určite pochopí meno “Darth Vader”. To by malo slúžiť ako tajné heslo pre vpustenie.

Stovpova St, 28, Odesa, Odes'ka oblast, Ukraine, 65000
46.4708962303,30.672928
Stiahni si KML súbor
Ukrajina - Krátke info

Україна
Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 33.727 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km