Skip to content

Cushingová zbierka mozgov

V lekárskej knižnici univerzity Yale leží na policiach 550 sklenených nádob s ľudskými mozgami. Zbierka patrila jednému zo zakladateľov neurochirurgie Harveymu Chushingovy, ktorý mozgy konzervoval medzi rokmi 1903-1932. Keď Cushing v roku 1939 zomrel, zbierku zdedila jeho alma mater.

Cushing bol jedným z hŕstky lekárov, ktorí na začiatku 20. storočia uskutočňovali zákroky na mozgu. V tej dobe asi tretina pacientov pri operáciach mozgových nádorov umierala. Cushing prišiel s metódou ako sledovanie krvného tlaku počas operácie či použitie lokálnej anestézie namiesto celkovej, ktoré úmrtnosť rapídne znížili. Ako prvé také nádory hľadal pomocou röntgenu.

Predtým, ako bola kolekcia mozgov uložená v roku 2010 v knižnici, boli sklenené nádoby uskladnené v pivnici ubytovne študentov medicíny. V 90. rokoch nebojácni študenti tajne chodili do temnej pivnice, kde si zbierku prezerali. I keď bolo ich počínanie zakázané, študenti sa ku zbierke chovali s rešpektom a očividne nikdy žiaden z exponátov nerozbili. Keď zamestnanci univerzity zbierku v roku 2010 presúvali, našli tu plagát s mnohými podpismi, na ktorom stálo: “Zanechajte len svoje meno, odneste si len spomienky”.

Zdroje

333 Cedar St, New Haven, CT 06510, USA

41.3031844, -72.933476

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Cushingová zbierka mozgov V lekárskej knižnici univerzity Yale leží na policiach 550 sklenených nádob s ľudskými mozgami. Zbierka patrila jednému zo zakladateľov neurochirurgie Harveymu Chushingovy, ktorý mozgy konzervoval…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/cushingova-zbierka-mozgov/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-72.933476,41.3031844
</Document> </kml>
KML súbor

Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Cushingová zbierka mozgov? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.