Skip to content

Cintorín Khalida Nabiho

Medzi zelenými kopcami v severnom Iráne sa nachádza cintorín, ktorého náhrobky zreteľne pripomínajú ľudské genitálie. Kamene v tvare penisu trčia zo zeme v rôznych uhloch, bližšie k zemi sa potom nachádzajú zaoblené náhrobky pripomínajúce prsia. Pomníkov znázorňujúce pohlavné orgány sa tu nachádza asi 600.

V krajine, ktorá je známa pre svoje prísne náboženské zákony, sa cintorín, na ktorom trčia až dva metre dlhé sochy penisov, skutočne vyníma. Návštevníci však ihneď poznajú, že cintorín vznikol v celkom inej dobe. Vzhľadom k tomu, že sa pohrebisko nachádza blízko hraníc s Turkmenistánom, historici odhadujú, že cintorín vytvorili uctievači falu z centrálnej Ázie a Indie, hoci sa tvrdenie dodnes nepodarilo preukázať. Výskumy vyjadrujúce názor, že cintorín vytvorili obyvatelia Iránu, sú veľmi ojedinelé, pretože sugestívne náhrobky uvádzajú miestnych obyvateľov do veľkých rozpakov.

Okrem stoviek kamenných penisov sa na cintoríne nachádza taktiež hrobka Khalida Nabiho, kresťanského proroka. Pochádzal z Jemenu a zomrel v 4. storočí. Jeho hrobka, ktorá samozrejme nemá tvar genitálií, je pre Turkménov pútnym miestom, kam nosia farebné pentle. Na cintoríne Khalida Nabiho sa tak stretávajú zvedaví turisti s pietnými pútnikmi.

Zdroje

Golestan Province, Iran
37.7422413,55.4201597
Stiahni si KML súbor
Irán - Krátke info

جمهوری اسلامی ایران
Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 50543.823 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km