Skip to content

Chrám Dona Justa

Don Justo Gallego Martinez je bývalý mních bez akýchkoľvek znalostí architektúry, stavby alebo techniky. Napriek tomu od roku 1961 stavia vlastnú katedrálu z recyklovaného a darovaného materiálu. Plán stavby nikdy neexistoval. Vzhľad budovy bol inšpirovaný bazilikou sv. Petra vo Vatikáne, s novými Martinezovými nápadmi sa však budova postupne mení.

Don Justo so stavbou začal, keď bol kvôli ochoreniu tuberkulózou donútený vystúpiť z rádu. Kvôli chabému zdraviu sa modlil k Panne Márii, ktorej sľúbil, že pokiaľ ho uzdraví, postaví na jej počesť svätostánok. Hoci nikdy neodstal stavebné povolenie, dokázal postaviť 42 metrov vysokú budovu. Steny tvoria barely, kýble a kusy kovu z neďalekej továrne, ktoré sú vzájomné pozliepané vrstvami betónu.

Justovi občas vypomôžu jeho synovci alebo dobrovoľníci, väčšinu práce však urobil vlastnými rukami. K dokončeniu katedrály mu zostáva asi 10-15 rokov, čo by mohol byť dosť problém, pretože Justovi je už cez 90 rokov. Čo sa s budovou nakoniec stane, je vo hviezdach. Je dosť možné, že bez stavebného povolenia bude Justovo celoživotné dielo zrovnané zo zemou.

Chrám Dona Justa
Zdroje

Calle de Antonio Gaudí, 10, 28840 Mejorada del Campo, Madrid, Spain

40.3955503303,-3.4884106

Navštív web stránku

Stiahni si KML súbor

Španielsko - Krátke info

España
Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km