Skip to content

Chappeov optický telegraf

Počas Francúzskej revolúcie bolo nutné prenášať správy po celej krajine čo najrýchlejším spôsobom. Optický telegraf Clauda Chappeho bol pre to ideálny.

V roku 1791 zostavil Chappe prvú sériu kamenných veží, na ktorých stály 3 metre vysoké drevené stĺpy. Na vrchole stĺpov boli na koncoch 4 metrového priečneho ramena závesné dve tyče. Tieto veže boli rozostavené po Champs-Élysées tak ďaleko od seba, ako len oko dohliadlo. Chappe taktiež vymyslel jazyk skladajúci sa z 9 999 slov, kedy každé z nich prestavovalo inú pozíciu ramien. Pokiaľ optický telegraf ovládala trénovaná obsluha, bolo možné prenášať správy až 240km ďaleko počas dvoch minút.

Optical telegraph
Pozícia ramien Chappeovho telegrafu pre vyjadrenie jednotlivých písme a číslic

Užitočnosť tohto vynálezu ocenila francúzska armáda, ktorá nechala telegrafy vystavať od Paríža až po Dunkerque a Štrasburg. Počas desiatich rokov sa linky rozšírili po celej zemi. Keď v roku 1799 získal Paríž Napoleon, odvysielal na ňom správu: “Paríž je tichý a dobrí občania spokojní.”

V roku 1998 bola zreštaurovaná vež telegrafu u hradu Rohan v Saverne, ktorý medzi rokmi 1798-1852 patril na linku medzi Parížom a Štrasburgom. Jedná sa o jednu z mála dochovaných veží.

Na ďalšie optické telegrafy občas narazíš po krajine….
Zdroje

Place du Général de Gaulle, 67700 Saverne, France

48.742218, 7.3634615

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Chappeov optický telegraf Počas Francúzskej revolúcie bolo nutné prenášať správy po celej krajine čo najrýchlejším spôsobom. Optický telegraf Clauda Chappeho bol pre to ideálny.viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/chappeov-opticky-telegraf/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

7.3634615,48.742218
</Document> </kml>
KML súbor

Francúzsko - Krátke info

France
Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Chappeov optický telegraf? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.