Skip to content

Bir Tawil

Na hraniciach medzi Egyptom a Sudánom leží Bir Tawil, 2 072 km² rozľahlý pás, ktorý si obe krajiny odmietajú nárokovať. Spor o hranice, v ktorom sa krajiny snažia územie prihrať druhej strane, je skutočne neobvyklý. Obe však majú pre svoje počínanie dobrý dôvod.

Hranica medzi Egyptom a Sudánom majú dve verzie: celkom rovnú politickú hranicu zakreslenú v roku 1899 a o niečo pokrútenejšiu administratívnu hranicu z roku 1902.

Hranica z roku 1899 pripisuje Halaibský trojúholník, územie s veľkými zásobami zlata, Egyptu. Hranica z roku 1902 ho naopak pripisuje Sudánu. Pokiaľ si jedna z krajín bude nárokovať Bir Tawil, príde o mnoho cennejší Halaibský trojuholník. Situácia tak uviazla na mŕtvom bode.

Bir Tawil je jedným z málo území označovaných ako terra nullius, tada územie, na ktoré si žiadny štát neuplatňuje nárok. V minulosti však prebehlo niekoľko pokusov o suverenitu. V roku 2014 priletel Američan Jeremiah Heaton do Egypta a vydal sa na 14 hodinovú jazdu do Bir Tawil s cieľom založiť na území vlastný štát, aby tak mohol splniť prianie svojej sedemročnej dcérky stať sa princeznou.

Heatonovi, ktorého anglická i americká tlač kritizuje za snahu o navrátenie kolonializmu do Afriky, sa však doposiaľ nepodarilo získať pre “Kráľovstvo severného Sudánu” medzinárodné uznanie.

Zdroje

Bir Tawil

21.886527, 33.6779879

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Bir Tawil Na hraniciach medzi Egyptom a Sudánom leží Bir Tawil, 2 072 km² rozľahlý pás, ktorý si obe krajiny odmietajú nárokovať. Spor o hranice, v ktorom…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/bir-tawil/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

33.6779879,21.886527
</Document> </kml>
KML súbor

Rozloha: 30570000 km²

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Bir Tawil? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.