Skip to content

Bambusový vlak

Slovo “vlak” nie je celkom presným označením tohto dopravného prostriedku. Presnejšie by bolo: Bambusovými kmeňmi vyplnený rám veľkej postele, ktorý jazdí po krivých koľajniciach a ktorým miestny hovoria “norry”. Jedná sa o dve nápravy s privarenými kolesami, na ktorých leží 1,8 x 3 metrov veľký bambusový rošt. Kolesá poháňa hlučný motor z poľnohospodárskych strojov alebo motoriek.

Cestujúci jednoducho sedia na rošte, ktorého “strojvedúcim” býva často mladík v žabkách, a pri jazde rýchlosťou až 48 kilometrov v hodine sa desí toho, že ich zradí rovnováha.

Bambusové vlaky vznikli ako neoficiálna forma verejnej dopravy potom, čo režim Červených Kmérov celkom spustošil kambodžské dráhy. Miestny začali na starých tratiach, ktoré tu v 30. rokoch 20. storočia postavili Francúzi, prevádzkovať tieto podomácky vyrobené dopravné prostriedky. Vznikla celá sieť bambusových vlakov, ktoré okrem cestujúcich prepravujú i poľnohospodárske produkty a zvieratá.

So súčasnou rekonštrukciou národných dráh už takmer všetky bambusové vlaky ukončili prevádzku. Posledné z nich jazdia medzi mestom Battambang a malou dedinou, v ktorej sa nachádza tehelňa. Po krivých koľajniciach sa tu vlaky preháňajú v oboch smeroch. Keď sa dvaja protiidúci stretnú, cestujúci menej obsadeného musia zliezť, rošt sa z koľajníc odsunie, a akonáhle ten v protismere prejde, vráti sa zas na trasu. Celý proces zaberie len asi minútu, pretože jednotlivé ich časti sa len položia na seba a nič sa nemusí pritĺkať ani šraubovať. Na tento detail si spomenieš, akonáhle začne rošt na krivých koľajniciach nebezpečne poskakovať.

Zdroje

Krong Battambang, Cambodia

13.0690648, 103.2173499

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Bambusový vlak Slovo “vlak” nie je celkom presným označením tohto dopravného prostriedku. Presnejšie by bolo: Bambusovými kmeňmi vyplnený rám veľkej postele, ktorý jazdí po krivých koľajniciach a…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/bambusovy-vlak/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

103.2173499,13.0690648
</Document> </kml>
KML súbor

Kambodža - Krátke info

Cambodia
Miestny názov: Cambodia
Hlavné mesto: Phnom Pénh
Úradné jazyky: khmérčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 9. november 1953
Rozloha: 181040 km²
Mena: riel
Kód meny: KHR
Medzinárodný kód krajiny: KH
Internetová doména: .kh
Predvoľba telefónneho čísla: +855

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Bambusový vlak? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.