Skip to content

Kozmodróm Bajkonur

“Drahí priatelia, mne známi i neznámi, spoluobčania a ľudia z celého sveta! Za niekoľko okamžikov odpáli mocná sovietska raketa moju loď do nekonečného vesmíru. Chem vám povedať len toto: Celý život mi teraz beží pred očami ako jediný úžasný moment. Cítim, že mám dostatok sily na to, aby som vykonal, čo sa odo mňa očakáva.”

Tieto slová predniesol Jurij Gagarin 12. apríla 1961, pár minút pred tím, ako bolo Vostok 1 vyslaný do kozmu a Gagarin sa stal prvým človekom, ktorý vstúpil na obežnú dráhu Zeme. Jeho cesta do vesmíru začala v kozmodróme Bajkonur, najstaršom a najväčšom kozmodróme sveta, ktorý sa nachádza v kazašskej púšti.

Sovietský zväz nechal kozmodróm postaviť roku 1955 v rámci tajnej misie. O dva roky neskôr bol z Bajkonuru odpálený Sputnik 1, ktorý sa stal prvým človekom vytvoreným objektom, ktorý sa dostal na obežnú dráhu Zeme. Odpal Sputniku 1 taktiež zahájil vesmírny závod medzi ZSSSR a USA.

Bajkonur, Kazachstan

Bajkonur je s dlhým zoznamom uskutočnených štartov najaktívnejším kozmodrómom na svete. Mesiac po štarte Sputniku 1 bola do vesmíru na palube Sputniku 2 vystrelená fenka Lajka, prvé zviera vyslané do kozmu. (Jednosmerná sebevražedná misia pre ňu bohužiaľ skončila skôr, ako bolo plánované. Lajka zomrela len pár hodín po štarte kvôli stresu a vysokej teplote na palube. Tento detail o jej lete bol zvrejenený až v roku 2002.)

Pred každým štartom požehnal lodi ruský pravoslávny kňaz v zlatom háve, ktorý vesmírnu raketu i prihliadajúcich novinárov pokropil svätenou vodou.

Návšteva kozmodrómu Bajkonur

Fyzicky sa síce Bajkonur nachádza v Kazachstáne, ale samotný kozmodrom je ruským územím. Pre návštevu preto potrebuješ aj ruské víza. Okrem toho návšteva kozmodrómu nie je lacnou záležitosťou. Tá stojí niekoľko tisíc euro, záleží od zvoleného balíka. A ešte jedna vec. Priprav sa na extrémne teploty, v Bajkonur môže byť v zime až -40 °C, v lete zas sa teplota vyšplhá až k 45 °C.

Zdroje

Baikonur, Kazakhstan

45.643718124,63.3139829

Navštív web stránku

Stiahni si KML súbor

Kazachstan - Krátke info

Казахстан
Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Nur-Sultan
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 505.923 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km