Skip to content

Ağdam, mesto duchov

Rozpad Sovietskeho zväzu zanechal veľkú časť východnej Európy v chaose. Z trosiek padlého ruského monštra vznikol v azerbajdžanskej krajine arménsky autonómny štát nazývaný Náhorný Karabach, ktorý spôsobil začarovanú vojnu, ktorá nakoniec zničila mesto Ağdam. Mesto Ağdam je teraz v troskách, úplne opustené a rozpadnuté.

40 000 striel dopadlo na mesto, čím z veľa budov zostali rozpadajúce sa a tlejúce zvyšky. Invázia trvala až do roku 1993, kedy boli donútený všetci obyvatelia mesto Ağdam opustiť. Keď mesto bolo už úplne vyľudnené, arménska armáda zlomyseľne zničila väčšinu zvyškov mesta, aby už nikdy nemohlo mesto Ağdam padnúť do rúk Azerbajdžanu.

Dnes zostávajú stáť iba zbombardované kostry budov a mešita bývalého mesta, ktorá je ťažko poškodená a používa sa na umiestnenie arménskeho dobytka. Hoci oblasť už nie je zapletená do konfliktu, Ağdam je stále mesto duchov. Arménska armáda ho naďalej používa nárazníkovú zónu. Pokiaľ sa štatút Náhorného Krabachu nezmení, zostanú ulice mesta prázdne a naďalej chátrajúce.

Mal by si vedieť

Oficiálne nie je zakázané, ale ani dovolené navštíviť toto mesto. V regióne sa nachádzajú oblasti s prítomnosťou vojska. Môže sa stať, že ťa armáda zastaví v oblasti Ağdam a bude vás posielať preč. Nesnaž sa silou mocou dostať do mesta, je to na šťastí. Ak už ťa armáda zastaví, hraj sa na hlúpeho, pretože neexistuje žiadne zjavné varovanie pred návštevou tohto mesta. Ak by si sa náhodou dostal do mesta, nesnaž sa pokračovať smerom na východ od mešity!

Zdroje

Ağdam

39.9996420955,46.9297085

Stiahni si KML súbor

Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 634.095 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km