Skip to content

| 1. decembra 2019

Svätá pravica

Prvý maďarský kráľ Štefan I. Svätý zomrel už v 11. storočí, jeho pravá ruka je však v Budapešti k nájdeniu dodnes. Údajná moc uzdravovať zaistila Štefanovi I. v roku 1083 kanonizáciu. Pri exhumácii tela bolo zistené, že jeho pravá ruka nepodlieha rozkladu, čo bolo považované za dôkaz jeho svätosti.

Nasledujúce storočia sa ruka predávala medzi mnohými krajinami a majiteľmi. Počas mongolskej invázii na území Maďarska v 13. storočí bola “pravačka” prevezená do chorvátskeho Dubrovníka, kde ju dominikánski mnísi držali v bezpečí. Tou dobou bola paža taktiež rozrezaná na dva kusy. (Rozrezávanie tiel svätcov bolo v tej dobe bežné. Jednotlivé časti sa rozdeľovali medzi susedné zeme, aby sa zabránilo prípadným dohadom a nepokojom.)

Holy Right, Budapešt

Dnes je svätá pravica, ktorú mladí Maďari prezývajú “opičia labka”, uložená v bazilike sv. Štefana v Budapešti. I keď je už scvrklá a zažltnutá, pôsobí dodnes silno a vzdorovito, ako pevne zviera drahé kamene.

Vstup je zadarmo

Ruka sa nachádza v pravej časti baziliky. Vhoďte do otvoru 200 forintov a svetlo osvieti Svätú pravicu asi na minútu. Odporúčame si zakúpiť minimálne lístok na výstup na strechu baziliky.

Bazilika sv. Štefana
V tejto bazilike sa nachádza Svätá pravica

Ďalšie úžasné miesta

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Svätá pravica? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.

Budapest, Szent István tér 1, 1051 Maďarsko