Torrenty sú vynikajúci zdroj rôznych dát. Nebudem sa vôbec zaoberať problematikou legálnosti, je na každom čo bude pomocou torrentov sťahovať. Chcem len vysvetliť, že vôbec nie je to komplikované aj keď sa mnohí toho obávajú. Áno, je tu riziko stiahnutia nejakého vírusu, ale vždy je to len o tom, že si za to môže užívateľ sám.

Pre sťahovanie súborov pomocou torrentov, potrebujeme na to nejaký program. Osobne sa mi osvedčil µTorrent, keďže je veľmi malý a je k dispozícii pre Windows, Mac OS X, Linux a Android. Navyše je lokalizovaný. Existuje ich viac. Napríklad Transmission, BitTorrent, Vuze a mnoho ďalších. Tieto programy ti zabezpečia aby si vedel svoj požadovaný súbor stiahnúť.

Totiž, že stiahneš torrent súbor, je len malý informačný súbor, ktorý obsahuje informácie potrebné pre sťahovanie. Ten otvoríš v nejakom hore spomenutom programe a začneš už sťahovať. Lenže nesťahuješ už finálne dáta z nejakého servra, ale priamo od užívateľov, ktorí zdieľajú tieto dáta.

Kde nájsť torrent súbory

Na to existujú špecializované servre. Kedysi vynikajúci thepiratebay.se, má už svoju slávu za sebou, po tom čo začiatkom roka 2015 zavreli prevádzkovateľov a zhabali im domény. Našťastie sú tu alternatívy ako momentálne TOP1: kickasstorrents. Torrent servrov je neúrekom, stačí si vybrať ten vhodný. Na každej stránke s torrentami je vyhľadávač a stačí si zadať kľúčové slovo o čo máte záujem. Následne stačí hľadať ikonu pre stiahnutie torrent súboru. Existujú ešte tzv. magnet linky. Tie sú oveľa bezpečnejšie. Magnet link volá tzv. DHT protokol, pomocou ktorého sa spustí torrentový program a ten vie na základe distribuovanej hash tabuľky zistiť tie isté informácie ako keby si si stiahol torrent súbor.

Pri sťahovaní torrent súborov si treba dať veľký pozor, pretože stránky s torrentami sú plné vírusov. Preto sa treba držať pár zásad. Keď už niečo sťahujem zo stránok s torrentami, ubezpečím sa, že sú to magnet linky alebo súbory s koncovkou .torrent. Žiadne iné. Len čo mi ponúkne na stiahnutie súbor s inou príponou, ako napr. .exe, .zip, .rar,… tak to radšej nesťahujem a hľadám inde. To ale neznamená, že finálny súbor nemôže byť zavírený. Hlavne sa to týka rôznych programov.

Download
Ale ešte nie sme na konci. Už máme torrent stiahnutý do programu, ale buď sa nezačalo vôbec sťahovanie, alebo sa nechce dokončiť. Toto nie je chyba u Vás. Záleži koľko ľudí tvoj požadovaný súbor zdieľa. Sú to tzv. Seederi a Leecheri. Táto problematika je trochu širšia, ale pre vysvetlenie týchto základných pojmov si stačí naštudovať stránku na Wikipédii.

Slovenská a česká scéna

Ako si pochopil z horeuvedeného, jedná sa o celosvetové stránky. Ak máš záujem o slovenské alebo české filmy/seriály, príp. s dabingom tak tu nepochodíš. Je jeden projet CZTORRENT, ktorý slúži hlavne na tento účel. Ale na tomto servri treba byť registrovaný a navyše aj registrácia je len pre pozvaných.

Alternatíva

Ďalším vynikajúcim zdrojom je uloz.to. To už nefunguje cez torrenty, ale priamo sa sťahuje. Pre neregistrovaných a neplatiacich je síce obmedzená rýchlosť sťahovania, ale inak sa plnohodnotne dostaneš k tiež zaujímavým dátam. Ak nechceš zbytočne čakať kým sa ti stiahne súbor cez prehliadač i na toto existuje program. Je to jDownloader. Ale o tom inokedy.

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Ešte nikto neohodnotil, buď prvý)
Počítam...

CK Knirsch