Skip to content

Šranecké piesky: Slovenská púšť je na Záhorí

CK Knirsch 29. augusta 2019

Chcel si niekedy navštíviť púšť? Kvôli tomu ani nemusíš cestovať ďaleko. Jedna takáto púšť sa nachádza aj na Slovensku. Na africkej Sahare sme už boli, tak teraz sme sa vybrali na tú našu.

Kde sa nachádza Slovenská púšť

Táto slovenská púšť sa nachádza približne 60km severne od Bratislavy vo vojenských lesoch na Záhorí. Tieto viate piesky sa tu rozkladajú na rozlohe vyše 570km². Piesok privial vietor z rieky Moravy pred viac ako 2.6 mil. rokmi.

Púšť sa nachádza vo vojenskom obvode Záhorie, a preto je dobré si pred návštevou tohto územia skontrolovať harmonogram vojenských cvičení. Oblasť ktorú sa chystáme navštíviť slúži ako dopadová plocha pre vzdialenejšie strelnice.

To, že vstupuješ na vojenské územie ťa upozorní aj informačná tabuľa. Tá odporúča si skontrolovať či neprebieha vojenské cvičenie.

Zachované územie

Je to síce paradox, ale práve vojenská činnosť prispieva k ochrane tohto územia. Tým, že sa tu nemôže vo veľkom stavať, ťažiť drevo či pestovať poľnohospodárske rastliny, tak územie si dlhodobo zachováva svoj pôvodný charakter a flóra i fauna tu má napriek občasnému rachotu presne to, čo potrebuje.

Oblasť je začlenená do chránených území členských krajín EÚ (Natura 2000), keďže sa tu nachádza aj niekoľko významných živočíchov a rastlín.

Z každej strany cesty je železničná závora, aj keď koľajnice sa tu nenachádzajú. Závora je uzavretá, keď prebiehajú ostré streľby. Neradíme ju vtedy ignorovať

Pár zaujímavosti o našej púšti

Aby sa púšť ešte viac nerozširovala na Záhorí, dala Mária Terézia vysadiť v záhorských pieskoch borovice. Ak si všimneš, túto púšť lemujú bohato nasadené stromy, ktoré slúžia aj ako vymedzovací priestor pre vojenské cvičenia.

Povráva sa, že tu nemecký Wehrmacht trénoval svoje africké operácie v rokoch 1940 až 1944. Osobitne vojská Afrika korps, ktoré následne boli nasadené na boje v severnej Afrike. Takisto aj v 90. rokoch 20. storočia nacvičovali Američania svoju operáciu Púštna búrka. Aj práve vďaka tomu bol tento vojenský výcvikový priestor dlho neprístupný.

Ak budeš mať trochu šťastia, mihne sa pred tebou aj Jašterica zelená.

Vysoké teploty a púšť nie je dobrá kombinácia

Kedy je najlepší čas na návštevu Slovenskej púšte? Predovšetkým vtedy, keď neprebiehajú žiadne ostré streľby. To máme splnené. Vonku je 31°C v tieni. Priam ideálne podmienky, aby sme sa cítili ako na Sahare! Zbalíme niekoľko litrov vody a vyrážame. Volíme zaujímavejšiu trasu cez Lozorno, Rohožník do Plaveckého Mikuláša, kde odbáčame smerom na Lakšársku Novú Ves. Po približne 3.5km stojíme na voľnej ploche pri Slovenskej púšti.

Uprostred augusta sa tu konala akcia “Sahara Slovakia” a ešte sme našli pozostatky z tejto udalosti

Možností parkovania je neúrekom. Nemusíš zaparkovať len pri ceste, ale keď je závora otvorená, tak môžeš zájsť aj hlbšie do vnútra. Len skús ostať na pevnom podklade, lebo sa ti môže stať, že s autom zapadneš do piesku a potom veľmi ťažko sa odtiaľ vyhrabeš.

Piesok je všade okolo nás. A aj na miestach, ktoré sme nechceli. Celé naše oblečenie vrátane topánok je plné piesku. Trochu sme asi podcenili prípravu. V tomto teple sa tu nedajú žiadne extra túry robiť. Po 15 minútach vzdávame aj návštevu tzv. oáz s jazierkami. Lepšie urobíme, keď toto miesto navštívime znova niekedy na jeseň, keď teploty budú rozumnejšie. Určite by sa tu uživil nejaký sprievodca s ťavami 🙂

Púšť nie je len piesok kam oko dovidí

Možno máš o púšti trochu skreslenú predstavu z filmov, ktoré prezentujú púšť, ako nekonečné pieskové duny. Skôr opak je pravdou, ako sme sa presvedčili na našom výlete do púšte v Maroku. Púšte predstavuje najmä kamenistá rovina a kde tam sú nejaké pieskové duny. A áno, aj stromy rastú na Sahare. Iba 19% plochy Sahary je piesočnatej! A podobne to vyzerá aj na tej našej slovenskej púšti. Piesku je tu naozaj dosť, ktorých celistvosť prerušujú nasadené stromy. A ak sa posnažíš, aj nejaké tie piesočné duny nájdeš. Ak si si predstavoval púšť, ako práve z filmov, tak to musíš zájsť do Číny, do púšte Taklamakan. Na ploche 327 000 km² je 85% povrchu tvorených piesočnými dunami vysokými až 300m. Preto v nej nenájdeš žiadne cesty a názov púšte sa dá preložiť ako “miesto odkiaľ sa nikto nevráti živý”.

Prečítaj si ďalšie články

Na Dunaj v morskom kajaku a fail roka

Cez týždeň začali stúpať teploty nad vyše 30°C a bolo dobré sa poobzerať po nejakom osviežení v tekutom skupenstve. Platiť za vstup na kúpalisko sa mi nechcelo a určite tam bolo na nich dosť národa, keďže to bol posledný školský deň, kedy sa rozdávali vysvedčenia. Tak som kontaktoval majiteľa Vodáckeho centra, či má v ten…

Sladké šťastie v Trnave

Nevieš čo s voľným dňom a vonku nie je ideálne počasie? Túto istú dilemu sme mali aj my, keď sme mali pôvodne v pláne úplne niečo iné. Išli sme si obzrieť na vlastne oči jednu z najkrajších kaviarní na Slovensku.

“Pašujeme” množstvo alkoholu z Moldavska

Základom nášho lacného cestovania je aj to, že neplatíme za zbytočné veci. Napríklad za podpalubnú batožinu, ktorej cena je občas vyššia ako samotná letenka. Nastávajú ale aj situácie, kedy sme donútený si za cestu priplatiť. Jednou z tých situácii je ultra lacný kvalitný koňak.

Víkend otvorených parkov a záhrad 2019

Ukryté parky a záhrady v Bratislave

Akcia “Víkend otvorených parkov a záhrad” nám ukázal miesta o ktorých ani rodený Bratislavčan vôbec netuší, že existujú. A pritom môže okolo nich chodiť denno denne. A niektoré miesta sú naozaj výnimočné.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram