Skip to content

Osviežte sa v Dunaji

CK Knirsch 19. júla 2017

Nedávno sme dostali dotaz usporiadať pre jedno oddelenie ústavu molekulárnej biológie SAV splav po Dunaji z Hainburgu. Už asi dlhšie pozerali na naše fotky a konečne sa rozhodli, že to idú skúsiť. Oslovili sme Vodácke centrum a šli sme na to po hlave 🙂

V utorok v poobedňajších hodinách sme sa stretli v Karloveskej zátoke, naskákali do áut a vyrazili do Rakúska do Hainburgu. Tam ste za pár minút.

Zviazali nám lode do katamaranov, rozdali záchranné vesty a pádla, dostali úvodnú inštruktáž a poď ho na vodu. Chvíľu sa posádka oboznamovala s jazdnými vlastnosťami v prístave a po 10 minútach poď ho na hlavný tok.

Úvodná rýchla inštruktáž a môže sa ísť na vodu.

Musíme podotknúť, že na pár výnimiek, nemal nikto vôbec žiadne skúsenosti so splavom a bolo to pre nich prvý krát. Na druhej strane, loď zviazaná do katamaranu je veľmi stabilná a aj keby ste sa veľmi snažili, takéto plavidlo nemáte šancu prevrátiť.

Takýto pohľad na hradné bralo Devína sa vám nenaskytne zo súše

Po hlavnom toku Dunaja sa ide dole prúdom po jednej zo strán mimo plavebnej dráhy pre veľké lode. Čiže to je tiež jedna z vecí ktorej sa nemusíte báť, že budete takýmto lodiam zavadziať. To sa vôbec nestane. Loď mimo plavebnú dráhu nepôjde, pretože tam je nižšia voda a uviazla by. V našom dni bola hladina Dunaja pri Devíne len na úrovni 2m.

A práve pri sútoku Dunaja a Moravy sme mali aj prvú zástavku. Nie pre oddych, ale chceli sme sa okúpať. Teplý slnečný deň priamo k tomu nabádal. Navyše sme “zaparkovali” na rakúskej strane v malom prístave kde je hlavne voda z Moravy. Malo to výhodu, že z tejto rieky je voda teplejšia ako v Dunaji. Niekoho to môže odradiť, lebo vďaka bahnitému dnu je tu voda mútnejšia. No na druhej strane, keď sa ustáli je takmer priezračná až na dno.

Tu sme veľa ľudí nepresvedčili ku kúpaniu. Vyrazili sme ďalej dole prúdom. Po Dunaji ani netreba veľa pádlovať, tok vás sam nesie dole prúdom. Stačí iba trochu korigovať plavidlo. Týmto tempom sme zašli na jediný bod v Bratislave kde naraz vidíte oba naše hrady: Bratislavský a hrad Devín. Nikde inde sa takýto bod nenachádza, iba na Dunaji.

V takýchto stabilných katamaranoch sa nemáte šancu prevrátiť

Vďaka nižšej hladiny vody sa popri Dunaji odhalilo viac nádherných pláži ako stvorené na kúpanie. Takúto jednu sme využili na brehu ostrova Sihoť s výhľadom na Bratislavský hrad. Tu už sa nechali ľudia presvedčiť ku kúpaniu. V neskoré popoludnie sa už teplota vyšplhala k 30ºC v tieni a nebolo ich treba veľmi ukecávať.

Tip na zážitok

Nechajte si na sebe záchrannú vestu a vybehnite si vyššie proti prúdu. Následne zájdite hlbšie do toku, položte sa na hladinu a nechajte sa unášať prúdom naspäť. Bez toho, aby ste niečo robili, vesta vás bezpečne udrží na hladine a navyše vás drží na chrbte. My sme v minulosti na takýto zážitok ukecali aj neplavcov.

Odtiaľto bolo už iba kúsok do cieľa odkiaľ sme pôvodne štartovali. Všetci maximálne spokojní a už plánovali kedy dajú ďalší splav. Napr. z Karloveskej zátoky do Jaroveckých ramien krížom cez centrum Bratislavy.

Ak sa vám pošťastí, dostanete na splav takúto inštruktorku

Chcete aj vy takýto splav?

Nie je nič jednoduchšie. Vodácke centrum organizuje tieto splavy celé leto. Ideálne je to cez týždeň ihneď po práci. Zoberte deti (ak nejaké máte) a môžete vyraziť. Stačí dôjsť do lodenice, nechať zaparkované auto a o ostatok sa postarajú. Vyvezú vás do Hainburgu, tam aj s inštruktorom a so všetkým potrebným vybavením nasadnete a necháte sa unášať. To isté platí i pre splav do Jaroveckých ramien, odkiaľ vás zas dovezú späť do lodenice. Celé to trvá +/- 3 hodinky.

Najmä je to ideálne v horúce letné dni. Ak je vám veľmi teplo, môžete vyskočiť aj za jazdy a budete sa pridržiavať lode. Však kedy ste sa kúpali v Dunaji?

Ak vás to navnadí, týchto splavov ponúkajú viacero.  Ak chcete o niečo dlhší, vyrážajú z rakúskeho Stopfenreuth, alebo Lednice na rieke Dyje.

Tesne pred cieľom sa vám naskytne takýto pohľad na Bratislavu

Prečítaj si ďalšie články

Aurelium: Vyskúšaj si vedu naživo

Miesto v duchu hesla Jána Amosa Komenského: “Škola hrou”, nájdeš v Bratislave v mestskej časti Nové Mesto. To, že to je tak mimo centra mesta má jednu výhodu. Takmer nikoho tam nie je a celé centrum môže byť len pre teba. Najmä ak je vonku studené a škaredé počasie.

Budapešť: Navštívili sme unikátne miesta

Keď máš odlet do svojej cieľovej destinácie v nedeľu, je škoda nevyužiť weekendové dni a nezastaviť sa na pár dní aj v meste odletu. Budapešť nás dokáže pri každej návšteve neustále prekvapiť.

Jarné prázdniny v Niš: časť prvá

Využili sme novo otvorenú linku Bratislava – Niš spoločnosti RyanAir aj keď sme vopred nevedeli čo tu budeme robiť, ale nakoniec nás toto malé Srbské mesto v dobrom prekvapilo.

Splav Malého Dunaja

Pri vyslovení slova Dunaj, má každý trochu rešpekt, aj keď niet sa čoho obávať. A hlavne pri prívlastku malý. Totiž Malý Dunaj ma svojim väčším bratom málo spoločné. Je to rieka v časti Žitného ostrova pri celkovej dĺžke 128km. Z toho sme sa tých 20km v jeden víkend rozhodli splaviť v rámci firemnej akcie DSI…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram