Skúsenosti z nakupovania cez Aliexpress

Veľa z Vás sa obáva nakupovania cez nejaké čínske portály. Samozrejme tiež nenakupujem v hocakom eshope. V skutočnosti mám iba dva. Jeden z ních DealeXtreme a druhý Aliexpress. V minulosti som nakupoval len cez DealeXtreme ale v Aliexpress je zas opodstatne väčšia ponuka.

Aliexpress vlastne ani nie je eshop. Je to združenie viacerých malých predajcov pod jednou stránkou. Na rozdiel od Amazon sa jedná vždy len o nový tovar. A v čom je výhoda Aliexpressu? Totiž po platbe (Visa, Maestro,…) drží peniaze Aliexpress a nedostáva ich predajca. Peniaze dostane až po tom, čo potvrdíte prijatie tovaru. U každého predávajúceho je táto lehota individuálna, ale v priemere to je 30 dní. V prípade že sa blíži koniec tejto doby a tovar ešte nemáte, dôjde Vám email, že končí ochrana lehota. A buď otvoríte šetrenie alebo potvrdíte prijatie tovaru. Tento úkon treba spraviť, pretože ak nepotvrdíte nič, automaticky sa berie že tovar ste dostali a obchodník dostáva svoje peniaze. Navyše ak máte trpezlivosť, táto doba sa dá s obchodníkom predĺžiť. Osobne sa mi stalo, že na colnici už na Slovensku bol tovar 3 týždne.

Predajcovia

Určite po čase zbadáte, že rovnaký tovar ponúka viacero predajcov v rôznych cenách. Preto je dobré si zvážiť od ktorého nakúpiť. Alfou a Omegou celého portálu sú tzv. feedbacky, čiže hodnotenia. Tu sa stačí pozrieť, koľko zákaznikov už nakúpilo konkrétny tovar od daného predajcu a aké su ohlasy. Čím lepšie hodnotenie a viacero nakúpov tým lepšie, aj v prípade že to je o pár centov drahšie ako u predajcu u ktorého nakúpilo úplne minimum. Dôležitým kritériom je aj či ponúkajú dopravu zdarma, pretože občas dopravné môže prekročiť cenu tovaru. Vo väčšine je ale doprava zadarmou cez poštu. Môžu si to dovoliť, lebo v Číne poštu dotuje štát.

Výber tovaru

Tovar je tu rôznorodí a áno sú to aj fejky ale aj originály. Stačí sa na to opýtať vždy predjcu. Ten Vám našťastie odpovie pravdivo, pretože sa “bojí” zlého hodnotenia. Pretože negatívne hodnotenia spôsobujú vyradenie predajcu z Aliexpressu a tak sa Vám snaží vyjsť čo najviac v ústrety. Mám naozaj reálne hodnotenia. To sa dočítate ku koncu článku.

verus
Verus Cases Damda Slide Series

Jedine čo neodporúčam nakupovať sú rôzne počítačové periféria a elektrické veci. Nemusia byť totiž úplne kompatibilné a s nejakými štandardami si nerobia ťažkú hlavu. Počítačove komponenty môžu byť funkčné, ale také čo vyžadujú dodatočnú inštaláciu ovládačov, nemusí každý zvládnuť. Kupoval som raz tak príjmač pre počítač pre XBOX ovládač. Ten u nás stojí skoro 50€, pričom na Aliexpress som ho zakúpil za 6€! Problém nastal s ovládačmi. Oficiálne ovládače od Microsoft to nechcel naištalovať, pretože príjmač nie je certifikovaný. Ale ručná inštalácia v správcovi hardware to poriešil.

Zato rôzne doplnky do bytu, batohy, oblečenie, pre psa veci atď s tými nie je problém. Občas je dobré prečítať si popis, aby ste neboli sklamaný. Kupoval som v dobrej vôli detskú mikinu ale v skutočnosti došlo tričko s dlhými rukávmi a kapucňou. Až potom keď som si prečítal popis, som pochopil.

Kedy nakupovať

Vlastne celý rok, však to je zmysel každého internetového obchodu. Ale na druhej strane, každý rok 11.11. je nákupný festival. Niečo ako v USA Black Friday. Zas na druhej strane sa im nahromadí množstvo objednávok a dlhšie trvá doručenie. Väčšina síce stihla doraziť do Vianoc, ale pár vecí bolo doručených až koncom januára na druhý rok. Takisto sa neoplatí nakupovať ak príliš dlho nechcete čakať, začiatkom roka. V Číne prebieha najvýznamnejší sviatok Jarný festival a trvá až 15 dní! Ak si v tomto termíne objednáte tovar, môže sa Vám zásielka zdržať.

aliexpress_sale
Reálne skúsenosti s obchodníkmi

Oplatí sa určite si nakúpiť napr. obaly na telefón. Ak nepožadujete nič extra je to za bagateľ. Ja som si ale vyhliadol ale hliníkovy obal na iPhone 6, ktorý Vám zabezpečí odolnosť voči nárazom, vode, piesku atď. Proste outdoorový obal na všetky príležitosti. Cena 30€ oproti 129€ je podstatný rozdiel. Bohužiaľ som zistil, že korektne mi nefunguje tlačídlo vypínania, čo by mi až tak nevadilo, keďže telefón sa automaticky vypína po určitom čase a viem ho zapnúť cez Home Button. Reportoval som to predajcovi s tým že vrátim tovar (aj keď odo mňa do Číny by bolo asi poštovné drahé) a chcem preplatiť naspäť plnú sumu. Od predajcu zas došiel návrh, či si predsa neponechám a pošlú mi naspäť na účet 10€. V konečnom dôsledku sme boli obaja spokojný.

rjust
R-Just Gundam Al pre iPhone 6

Druhým prípadom bolo zakúpenie úplnej novinky v podobe fitness náramku Xiaomi Mi Band 1S. Ani po 30 dňoch predajca nebol schopný tovar expedovať, a do 5 dní som mal peniaze naspäť. Preto som oslovil ďaľších predajcov s otázkou, či daný tovar majú skladom, či ho vedia okamžite expedovať a že či to je originál. Na základe odpovedí si stačilo len vybrať a objednať.

Posledne som si vyhliadol batoh na digitálnu zrkadlovku s tým aby som v ňom vedel prenášať aj notebook. Už dlhšie som pozeral po značke National Geographic, lenže cena 190€ sa mi už zdala prehnaná. Na počudovanie i toto som objavil v Aliexpress. Zas nasledoval proces dotazovania na originalitu, ktorú mi aj potvrdili. A tak batoh za cenu 48€ je momentálne už na ceste!

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Počet hlasov: 1 Priemer: 5,00 z celkových hlasovaní 5)
Skúsenosti z nakupovania cez Aliexpress
5
1
5
1
Počítam...

CK Knirsch