Skip to content

RAW fotky

CK Knirsch 21. septembra 2015

Stiahol som si fotky vo formáte RAW, ale nijako mi nejdú otvoriť a navyše sú veľmi veľké. Čo s tým? Ja chcem radšej vo formáte jpg. Ešte nezúfaj, viem že stiahnutie trvalo dlho. Tak ešte obetuj 5 minút a zisti si, čo s týmto formátom môžeš spraviť. Zistíš, že okrem veľkosti súborov, to má len samé výhody.

RAW fotografie môžu mať rôznu koncovku súboru. Najčastejšie sa môžeš stretnúť s koncovkou CRW, CR2, DNG, NEF, NRW a mnohými ďalšími. Takže si povieme čo s tým a prečo je to lepšie v tomto formáte.

PREZERANIE

Pre prehliadanie týchto fotografií odporúčam freewarový program Irfanview aj so všetkými pluginmy. Ešte príp. Zoner Photo Studio. Programov na prehliadanie je viac, len treba si nájsť ten svoj. Operačný systém Mac OS už podporuje prehliadanie v základe a Windows 8 a Windows 10. Do predchádzajúcich Windows treba doinštalovať Microsoft Camera Codec Pack.rawphoto_photoshop

AKÉ VÝHODY MI PRINESIE FORMÁT RAW

Z prekladu ako pri potravinách tzn. surový. Aj fotografie sú takto uložené v surovom formáte a preto sú také veľké oproti jpg. Proste sú uložené tak, ako to snímač fotoaprátu zosnímal. Veľkou výhodou je, že tieto fotografie si môžete dotatočne doupraviť bez straty kvality, čo pri jpg formáte nejde.

Upravovať si môžete viacero parametrov. Z tých základných sa jedná o teplotu farieb, odtieň, expozíciu, kontrast, svetlo, tiene, biela farba, čierna farba, zreteľnosť, živosť či sýtosť. Z komerčných programov na to používam programy Adobe Photoshop alebo Adobe Lightroom. Z voľne dostupných programov je vynikajúci RawTherapee ktorý je dostupný pre Windows aj Mac OS.

TAKŽE, ČO S RAW?

Uprav si, prípadne odlož fotky v RAW formáte ktoré sa ti páčia, alebo sa k nim v budúcnosti vrátiš a ostatok môžeš hromadne skonvertovať do formátu jpg. Ak mám, poskytujem fotografie z akcií v najvyššej možnej kvalite, ktoré si môže človek ešte doupraviť.raw_pred_po

UKÁŽKA ZÁCHRANY FOTKY Z RAW

Jeden príklad, aj keď extrémny, prečo radšej fotím do RAW formátu. Vľavo vidíte, ako by to dopadlo pri fotení v jpg a už by som z fotky nedostal detaily ako pri výsledku vpravo.

Prečítaj si ďalšie články

Aplikácie v češtine na iOS!

Tento návod je určený predovšetkým slovenským užívateľom, príp takým čo majú svoj iPhone nastavený v inom jazyku ako českom a radi by mali aplikácie v češtine, keď nepodporujú slovnečinu. Totiž je mnoho aplikácii, ktoré majú v sebe podporu češtiny ale nie slovenčiny.

Víza do Indie len za $10

India ponúka cestujúcim získať víza potrebné pre vstup do krajiny v určitom období len za $10. Víza do Indie sa dajú získať veľmi jednoducho.

Ako si vyzdvihnúť cestovné lístky na vlak v Budapešti?

Ak si si kúpil online lístky na maďarských železniciach, napr. do Bratislavy, tak určite vieš, že to máš zatiaľ len rezerváciu a nie plnohodnotné cestovné lístky. Celý proces nákupu sme si opísali v minulej časti.

Ako nakúpiť letenky u Vanilla Sky?

Táto regionálna letecká spoločnosť má základňu v Natakhtari blízko Tbilisi v Gruzínsku. Pre svoju veľmi priaznivú cenu za let a exkluzívne ciele, je problémom v sezóne zakúpiť letenky.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.