Skip to content

Dostatočná powerbanka na cesty

CK Knirsch 12. marca 2018

Popularita záložných zdrojov začala naberať obrátky niekedy v roku 2012 spolu s uvedením iPhone 5. Výkon mobilných telefónov išiel prudko nahor, dizajn zas velil tenkým rozmerom a kapacita batérii nepostačovala. Moderné telefóny sú stavané tak, aby vám vydržali približne jeden deň pri bežnom používaní. Ak ich začnete používať viac, batéria ide dole. V zimných mesiacoch to platí dvojnásobne. Tu nastupujú na scénu záložné zdroje (powerbanky).

Na bežné používanie vám postačí powerbank s približnou kapacitou okolo 5.000mAh, ktorý je schopný nabiť bežný telefón približne 2x. To by vám malo teoreticky vystačiť aj na nejaký ten weekend, bez prístupu k elektrickej energie. Ale čo v prípade, že idete mimo na predĺžený weekend, alebo na dlhšie a nie je veľmi času a možností nabiť si mobilný telefón?

Tu už nastupujú do úvahy veľko kapacitné powerbanky od 10.000mAh vyššie. Nemusíte následne brať niekoľko malých záložných zdrojov, ako sme aj my brali donedávna. To sme si brávali so sebou 3 až 4ks powerbankov s celkovou kapacitou cca 23.800mAh. No tieto powerbanky majú už svoje najlepšie roky za sebou a ani kapacita už nie je pôvodná. Preto bol čas sa poobzerať práve po veľko kapacitnej.

Vyberáme powerbank na AliExpress

Veľmi vyhľadávanými a medzi najpredávanejšie patria powerbanky od Xiaomi. Táto značka si už získala množstvo priaznivcov aj na našom trhu a už bol nedávno spustený aj kamenný obchod v Bory Mall. Pôvodne sme mali v úmysle si kúpiť powerbank od tejto značky, ale výber je podstatne väčší za prijateľnejšie ceny, ako na našom trhu.

Pozor na úskalia

Na Aliexpresse stačí zvoliť správnu kategóriu a môžete si vyberať do sýtosti. Ponuku si zotrieďte v najideálnejšom prípade podľa množstva objednávok a nie podľa ceny. Práve množstvo objednávok vám viac potvrdí výhodnosť kvality a ceny ako samotná cena. Ako referenčná vzorka nám poslúžil model Xiaomi Mi 20000 mAh Power Bank 2C. Dostatočné množstvo nákupov s priemerným hodnotením 4,8/5,0 vypovedá dosť o kvalite. Ak by ste si zotriedili ponuku podľa ceny, nájdete 20.000mAh powerbanky aj do 10,- € vrátane poštovného, ale nesedí tam hmotnosť (o tretinu ľahšia pri rovnakej kapacite svedčí o nedostatočnej kapacite a kvalite použitých článkov), málo nákupov a zlé hodnotenia.

Máme favorita

V konečnom dôsledku  si vyberáme powerbank od firmy ROCK. Hodnotenia boli pozitívne a pre výber modelu Odin Power Bank 20000mAh hovorili dva veľké argumenty. Prvým bola akciová cena 15.77,- € aj s poštovným (Xiaomi v tejto cene malo v ponuke polovičnú kapacitu a v rovnakej kapacite o 7,- € drahšie) a druhým argumentom bola možnosť nabíjať powerbank okrem typického microUSB aj lightning káblom. To ocenia najmä užívatelia telefónov od Apple a nemusia tak nosiť so sebou dva typy káblov.

Od objednávky uplynulo presne 14 dní a powerbanku sme mali už doma.

Rock Odin Power Bank 20000mAh

Pekné klasické papierové balenie, ktoré poznamenalo presun cez ½ sveta, by sa vynímalo aj u nás na pultoch. No skôr nás zaujímal obsah. Okrem samotnej powerbanky nájdete v balení ešte krátky USB <-> microUSB kábel. Nič viac. Ani netreba. Možno by sa ešte nejaké púzdro zišlo, ale v tejto cene sme ho ani neočakávali. Púzdro by sa zišlo kvôli ochrane povrchu powerbanky, ktoré je vo veľkej časti hliníkové. Ale toto je spotrebný tovar, ktorý za nejaké dva roky doslúži (stratí reálnu kapacitu batérie) a skôr sa nám jedná o praktičnosť.

Prekvapením bola samotná hmotnosť. Jej hodnota je 396g. Dalo by sa ušetriť nejakých 50g, keby použili čisto plastové telo, ale neberieme to ako veľké mínus. Aspoň to viete použiť aj ako zbraň :).

Parametre

  • Materiál: ohňuvzdorné ABS + zliatina hliníka
  • Typ batérie: Li-Polymer
  • MicroUSB vstup: DC 5V / 2A
  • Lightning vstup: DC 5V / 1.5A
  • Výstup: DC 5V / 2.4A (max)
  • Rozmery: 140.8 x 70 x 25mm
  • Hmotnosť: 396g

Už ostáva len spomenúť, že powerbanka má ešte indikátor stavu nabitej kapacity pomocou 4 malých LED svietidiel. Celkom klasický záložný zdroj bez akýchkoľvek zbytočných vychytávok. Žiadne integrované svietidlo, solárne články, podpora rýchlo nabíjania. Čím jednoduchšie, tým menej náchylnejšie na nejaké poruchy.

Reálna kapacita

Nerátajte s tým, že zoberiete kapacitu powerbanky a vydelíte kapacitou batérie telefónu a toľko krát by ste mali nabiť svoje mobilné zariadenie. Kapacita batérie sa udáva pri 3.7V, ale USB výstup pre nabíjanie je 5V. Takže táto powerbanka má pri 5V reálnu kapacitu 14.800mAh. Na to je jednoduchý vzorec (kapacita batérie x 3.7) / 5 = reálna kapacita. Z tejto kapacity musíte ešte odrátať stratu vzniknutú konverziou. Ani motor v automobile nemá 100% účinnosť. Značka Xiaomi napríklad uvádza, že ich čipy sú účinné na 98% a tak je strata na úrovni len 2%. Značka Rock je na úrovni 5%. Iné značky môžu mať stratu spôsobenú konverziou až 10%. Z toho nám vyšlo, že pomocou tejto powerbanky nabijeme svoj iPhone 7 (1960mAh) až 7x!

Využite powerbank na plno

Powerbanka neslúži len na nabíjanie mobilného telefónu. Vďaka univerzálnemu USB výstupu si tak môžete dobiť na cestách takmer akékoľvek zariadenie. Napríklad hodinky, športový náramok, fotoaparát, mp3 prehrávač, čítačku kníh a mnoho ďalšieho. Stačí že, zariadenie disponuje vstupom micro/mini USB vstupom pre nabíjanie. Ak zariadenie obsahuje neštandardný konektor, bohužiaľ ďalší kábel si musíte zobrať so sebou.

Prečítaj si ďalšie články

Cestovanie so ŽSR do Košíc a späť

Po dlhšej dobe sme museli ísť do Košíc a keďže začiatkom roka spoločnosť RegioJet skončila na trati Bratislava – Košice, neostávalo nič iné, len absolvovať túto trasu len ostávajúcim prevádzkovateľom. Aké sú skúsenosti? Zlepšili sa vôbec v niečom?

Fotokniha od Saal Digital

Po vyhotovení foto obrazu a napísaní recenzie nám pristála v emailovej schránke ešte ponuka na vytvorenie foto knihy s voucherom na 1.200,- Kč.

Batoh Xiaomi na cesty

Vhodná batožina pre WizzAir a RyanAir

Lacné cestovanie je vždy o kompromisoch. To sa týka najmä batožiny, čo nás naučilo na ľahko cestovať. Lenže od minulého roka, tieto rozmery letecké spoločnosti ešte viac skresali a nám neostalo nič iné, len sa pozrieť po vhodnej batožine.

Atlas zemí, které neexistují

Určite poznáš neuznaný štát Kosovo. Možno si počul aj o krajinách ako: Palestína, Západná Sahara, Východný Timor, Abcházsko, Južné Osetsko či Severný Cyprus. Všetky majú jednu spoločnú vlastnosť. Nie sú oficiálne uznané ako štáty. A práve aj týmto krajinám sa venuje nasledujúca kniha.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram