Po tretí krát do Sarajeva

Aj keď v Sarajeve sme boli už dva krát, toto mesto má svoju atmosféru a akonáhle ho raz navštívite, budete sa chcieť sem vrátiť znova. Je takou vstupnou bránou do Orientu. Preto padla vhod žiadosť, či by sme dvom blondínam s rodinami nešli robiť sprievod a navyše sme mali u leteckej spoločnosti WizzAir zostatkový kredit, vďaka čomu sme mali spiatočnú letenku zadarmo.

Vyrážame do Budapešti

Jednalo sa znova o predĺžený weekend s odletom v piatok poobede z Budapešti a návratom pondelok večer. Už do Budapešti sme sa vybrali ráno, aby sme niečo narýchlo mali niečo z tohto mesta. Cesta ubehla bezproblémovo a po dvoch hodinách parkujeme už v centre mesta neďaleko “Nagyvásárcsarnok”, čo je jedným z miest ktoré v Budapešti musíte vidieť. Mierime na poschodie, kde podávajú vychýrené langoše. Tie maďarské na rozdiel od slovenských sa odlišujú aj tým, že pridávajú do cesta zemiaky. Navyše sa nemusíte obmedziť oblohou ako u nás, ktorá pozostáva väčšinou len z cesnaku, smotany či syra. Vyberte si na tu šunku, klobásu, papriku, šalát, paradajky, parmazán alebo prípadne na sladko. Takáto jedná porcia vás bohate zasýti, najmä keď to zalejte pivom.

Great Market Hall, Budapest
Great Market Hall, Budapest

Ešte na rýchlo sa prejdeme po blízkom moste Slobody a potom musíme pokračovať ďalej na letisko. Majte dostatočnú rezervu, lebo to je vzdialené 21km a cesta vám môže trvať kľudne aj hodinu. Touto formou by sme sa chceli poďakovať aj neznámemu mužovi, ktorý žije v Dunajskej Strede a zaplatil za nás parkovné a nechcel od nás zobrať adekvátnu sumu v eurách. Totiž parkovné sa nedalo zaplatiť kartou, iba hotovosťou a potrebný obnos sme už nemali.

Budapešť

Odlietame

Naše auta parkujeme na najlacnejšom parkovisku pri letisku, odkiaľ to už je pár minút pešo. Našťastie sa nekonala dlhočizná rada cez celú halu na Security check ako pri našom poslednom odlete do Bukurešti. Prejdeme teda ešte aj povinnou pasovou kontrolou a máme ešte hodinu času, ktorú trávime na streche Terminálu 2A. Odtiaľto si príjemne popíjame a sledujeme zhon na letisku okolo lietadiel.

na streche letiska

Samotný let do Sarajeva je ultra krátky. Síce sa píše, že hodinu, ale je podstatne kratší. Po odlepení od zeme a dvoch minútach stúpania do oblakov, kedy vyhotovíme zopár fotiek, si púšťame seriál, že si pozrieme aspoň dva, a možno aj tri 20 minút dlhé diely. No na prekvapenie uprostred druhého dielu začíname klesať. Odtrhávame sa od sledovania seriálu a sledujeme nádhernú prírodu Bosny a Hercegoviny. I samotné pristátie je zážitkom. Na letisko klesáte pomedzi zelené kopce a po dosadnutí na zem sledujete ako domáci pri letisku hrajú futbal, opekajú jahňa alebo grilujú jahňa. A to len pár metrov od pristávacej dráhy, ihneď za ochranným plotom.

WizzAir

Presun do Sarajeva

Letisko v Sarajeve je podstatne menšie, ako to naše bratislavské. Asi by sme ho prirovnali k tomu v Niš, a to je fakt prťavé. Má napríklad iba 4 gate pre odlety. Znova povinná pasová kontrola, vyzdvihnutie konvertibilných mariek a môžme sadnúť na autobus. Na ten ani nemusíte dlho čakať. Odchody a príchody na letisko majú zosúladené s príletmi a odletmi lietadiel. Kyvadlovú dopravu priamo až do centra mesta k starému bazáru “Baščaršija” zabezpečuje Centrotrans, čo je nejaká odnož Eurolines. Cena lístka je 5 mariek, ktorú zaplatíte u šoféra a viac vás nemusí trápiť. Vystupujete, až keď zbadáte studňu, ktorá je na všetkých fotkách Sarajeva.

Sarajevo
Sarajevo
Autobus v skutočnosti nemá konečnú. Ide z letiska cez centrum naspäť na letisko.

Ubytovanie

To sme si zabezpečili vopred cez booking.com a to priamo v centre mesta asi 100m od Baščaršija za priemernú cenu 9.70,- €/osoba/noc. Na žiaden luxus si nepotrpíme, skôr sa nám jedna aby sme sa mali kde vyspať, osprchovať a nebolo to ďaleko. Na ubytovaní v prípade predĺžených weekendov trávime minimum času. Toto ubytovanie sme síce chvíľu hľadali, pretože nikde nebola žiadna značka, ale stačilo sa opýtať v okolitých kaviarňach a ihneď nás správne odnavigovali. Trochu bolo síce zastrčené od hlavnej ulice, ale zato sme mali kľud a luxusný výhľad z izby. 3 a viac hviezdičkové hotely síce tiež nie sú v Sarajeve drahé, ale chceli sme byť čo najbližšie centru mesta a zbytočne sa nepresúvať hromadnou dopravou. Ak budete ubytovaný v centre mesta, všade ste zachvíľu pešo.

Sarajevo
Naozaj luxusný výhľad z ubytovania.

Po hlave do centra Sarajeva

V historickom centre mesta vám stačia dve hodinky pre zorientovanie aby ste nezablúdili. Aj tak vás najviac uchvátia uličky moslimskej časti a drvivá väčšina ústi pri fontáne. Prípadne sa vydajte po ulici Sarači. Na jej konci nájdete na zemi znak predstavujúci spolunažívanie dvoch odlišných kultúr a prejdete do európskej časti na Ferhadija ulicu. Na konci ulici zas nájdete večnú vatru, vojenský pamätník ako spomienku na obete druhej svetovej vojny.

Sarajevo
Symbolická hranica ktorá delí moslimskú a európsku časť.

Na tejto ulici stojí za zmienku mestská tržnica, kde nájdete vychýrený pršút či množstvo balkánskych syrov. Nebojte sa ochutnať výrobky priamo u miestnych obchodníkov, kým ich všetkých obehnete budete aj najedený. Pršút vám aj ochotne vákuovo zabalia, aby ste si ho mohli zobrať aj domov. Len o pár metrov ďalej sa nachádza Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Tú navštívil pápež Ján Pavol II v roku 1997.

Sarajevo
Mäsožravci budú v tejto mestskej tržnici vo vytržení
Sarajevo

Medzi týmito budovami o jednu ulicu smerom na Sever (Mula Mustafe Bašeskije) je zas klasický potravinový trh, kde nájdete nepreberné množstvo ovocia a zeleniny za zlomok ceny oproti našim.

Sarajevo

Po moslimskej časti Sarajeva sa túlajte do sýtosti, objavujte skryté zákutia, skúšajte podniky, nechajte sa ostrihať a oholiť, kŕmte holuby, zjednávajte ceny v obchodíkoch, najedzte sa do sýtosti čevapi alebo pleskavice, ktorá tu je za pár drobných. Nezabudnite si vychutnať ich klasickú kávu a nebojte sa si vypýtať k tomu aj vodnú fajku – šišu. Ak sa tu ocitnete mimo obdobia ramadán, je k dispozícii aj pivo či rakija, inak je potom dostupná iba v európskej časti.

Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina

Trochu ďalej od centra

Keď ste sa oboznámili už ako tak s jadrom mesta, začnete sa obzerať, čo vám môže Sarajevo ešte ponúknuť. Je toho naozaj dosť, zopár tipov sme spísali do samostatného článku. Len pár metrov od Baščaršija si môžete užiť vyhliadku na mesto. Vydajte sa hore kopcom po ulici Kovači a cintorín potom obchádzajte aby ste ho mali po ľavej ruke až sa dostanete k žltej bašte. Odtiaľto si môžete vychutnať výhľad na mesto. Len 50m ďalej sa nachádza Cafe Kamerija, kde si v horúcom počasí oddýchnete v tieni a tiež s úžasným výhľadom. Odporúčame sem zájsť aj po západe slnka.

Sarajevo
Sarajevo

Prejdite aj rieku Miljacka cez Latinski most, ktorý je jedným z najstarších mostov v Sarajeve. V blízkosti tohto mesta bol v roku 1914 zavraždený cisár František Ferdinand, čím sa spustili udalosti, ktoré viedli k 1. svetovej vojne. V tejto časti mesta sa nachádza aj Sarajevský pivovar s múzeom a blízkou pivnicou. Práve v pivnici môžete ochutnať nefiltrované pivo Sarajevsko, ktoré sa vyrába už od roku 1864.

Sarajevo
Sarajevo
Sarajevo
Sarajevo

Novo otvorená lanovka

Určite sme mali v pláne navštíviť aj bývalú olympijskú bobovú dráhu ktorá sa nachádza približne 30km za mestom. Hľadali sme ako sa sem dostať autobusom, ale našli sme len dva spoje denne a nechceli sme zabiť celý jeden deň len touto návštevou. Už sme to chceli vzdať, ale zaujala nás lanovka nad mestom, ktorá sa tu nenachádzala pri našich predchádzajúcich návštevách. Zapli sme internet a pustili sa do zisťovania.

Sarajevo

Mali sme asi extrémne šťastie, pretože Sarajevo kedysi lanovku malo (26 rokov dozadu) a je tomu mesiac čo otvorili úplne novú. Tá vedie do neďalekého pohoria Trebević. A práve neďaleko cieľovej stanice lanovky je štart bývalej bobovej dráhy. A bolo rozhodnuté. Spodná stanica sa nachádza len pár metrov od Sarajevského pivovaru a navigačné tabule vás sem dovedú. Radšej sa sem vydajte doobeda, pretože keď sme okolo obeda zišli dole, tak na lanovku bola rada tak na 2 – 3 hodiny.

Sarajevo

Spiatočný lístok na lanovku stojí 10,- € a za 7 minút budete hore. Zo samotnej lanovky budete mať tiež nádherné výhľady na mesto. Ak máte dostatok času, kúpte si iba jednosmerný lístok a dajte si vychádzku popri dráhe až do Sarajeva späť. Nemalo by vám to trvať viac ako dve hodiny.

Sarajevo

Po samotnej bobovej dráhe sa môžete prechádzať na vlastnú zodpovednosť do sýtosti. Pomaly rozpadávajúcu a chátrajúcu dráhu zdobia dnes grafitti a ponúkajú uprostred lesa priestor na vytvorenie nádherných fotografií. Prechádzkou získate predstavu aká je táto drahá veľká. Kedysi sa jednalo o najstrmejšiu a najrýchlejšiu bobovú dráhu, kde pretekári dosahovali rýchlosť až 130km/h. Dnes sa občas na nej premávajú na bicykloch či motorkách.

Sarajevo
Sarajevo
Sarajevo

Tento rok ešte jedna návšteva

Sarajevo má vždy čo ponúknuť a radi sa sem budete vraciať. My máme naplánovanú tento rok ešte jednu návštevu uprostred leta, tentoraz zakúpenými letenkami z Viedne do Tuzly odkiaľ chodí pravidelne autobus a po troch hodinách jazdy sa znovu ocitnete pred bránou do Orientu.

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok